В Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) след 2020 г. e предложено намаление от 16,6% спрямо настоящата, която е по-малка и от първия програмен период. Това коментира земеделският министър Десислава Танева на форума на Националното сдружение на общините.

Показваме стратегическия си план за новата ОСП през април 2021 г.

Тя припомни, че дебатът за Многогодишната финансова рамка (МФР) продължава, като повечето страни членки настояват настоящият бюджет да се запази. 

„Какво ще се реши накрая, ще определи окончателно бюджетът и как ние ще подходим. Ако крайното решение е настоящото предложение, ние имаме определени намерения, които ще обсъдим“, обясни ресорният министър.

Нагласите в Брюксел са МФР да бъде определена в средата на следващата година, което обаче доста забавя всички процеси, включително и старта на новата ПРСР.

„Към момента страната ни в лицето на Министерството на земеделието“ работи по три SWOT анализа, които са фундаментът, който ще определи и как ще изглежда националният стратегически план“, припомни Десислава Танева. 

Първият анализ за селското стопанство е готов, като в момента се идентифицират необходимостите. Вторият анализ е за околна среда и климат и беше представен в Аграрен университет – Пловдив в началото на месец декември.

„Третият SWOT анализ е социално-икономическият. Той се изготвя в Университет за национално и световно стопанство (УНСС) в София. Вероятно ще е готов в края на тази година или в началото на следващата“, увери земеделският министър.

Тези три анализа на практика ще идентифицират необходимостите в родното земеделие, въз основа на които ще стъпи и Националният стратегически план.

„Формалното представяне на стратегическия план на България е планирано за април 2021 г. Най-късно до декември 2020 г. обаче ЕК ще покани всички държави членки, за да предадат своите формални предложения. Всичко това зависи от продължителността на преходния период“, коментира наскоро за Агри.БГ Марио Милушев – директор на дирекция „Развитие на селските райони и предприсъединителна помощ“ в Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на ЕК.