Голяма част от земята в България все още се обработва от арендатори неправомерно. Стотици са претенциите на собственици на земеделски земи, които не са давали разрешение някой да им обработва земите и не са получавали ренти от години. Голяма част от тези случай се мотаят в съдебните институции. Батакът обаче е твърде голям за да бъде въдворен ред в порочната практика да се обработва чужда земя, без правно основание и да се прибират субсидии.

Държавата има информация, но не ни казва кои незаконно обработват земята ни, заяви Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Членовете на асоциацията са вторият по големина собственик на земя у нас след държавата, като имат над 2 млн. дка. По неговите думи през тази година държавата за първи път е признала, че и земи от държавния поземлен фонд се ползват неправомерно. Само при земята на членове на БАСЗЗ е констатирано неправомерно ползване на над 300 хил. дка от земите, или над 10%. Асоциацията е сезирала 67 кмета и са издадени 200 заповеди за неправомерно ползване на 25 хил. дка, сподели Петков.

За трета година акцентираме върху тази практика, споделят от асоциацията. От там припомнят, че всяка община е длъжна да създаде сметка, в която да постъпват средствата от обработването на земите, за които арендаторите нямат договори със собствениците. Договорът за обработка се сключва с общината, като получените ренти могат да се получат от собствениците в срок от 3 години. След това те стават общински. Практиката показва, че 80% от средствата няма да бъдат потърсени и при 8 млн. дка неправомерно ползвани земи при рента от 15 лв./дка това прави 120 млн. лв., 80% от които ще получат общинските бюджети.