Цените на зърното растат стремително на международните пазари. Причината е в по-слабата реколта в големите страни производители, особено в САЩ, на фона на повишено търсене, тласкано нагоре и от индустрията за биогорива.

В началото на седмицата цената на царевицата се повиши с 8.5% на борсата в Чикаго - най-голямото й увеличение за един ден от 1973 г., което задейства защитен механизъм и търговията беше прекратена. Житото поскъпна с 2.8%. 

В България също се регистрира повишено търсене на зърно, основно за износ. "От май досега са изнесени над 1.2 млн. тона пшеница, ние не помним такъв висок експорт за такова кратко време през последните десетина години", коментира председателят на консултативния съвет по зърното Красимир Аврамов.

По думите му вече има износ и на слънчоглед, предимно за Турция, при цени от около 700 лв. за тон, което е сериозно увеличение спрямо миналата година. Тогава цената е била малко над 400 лв. Все още не е започнала активната търговия с царевица, но също има интерес от чужди фирми, каза още Аврамов. Средната цена, при която са сключвани сделки с фуражна пшеница, е 330 лв. за тон, а за хлебна е 370 лв. за тон. Увеличението е с над 50%.

"Анализаторите очакваха цените на фуражните култури да се успокоят, но това не става и те и те дори се вдигат", коментира и Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса. Според него хлебната пшеница у нас миналата година през октомври се е търгувала по 190 лева без ДДС за тон при 305 лева за тон сега.

Скъпото зърно вече оказва влияние и върху цените на фуражите - отчита се скок и на техните цени на световните пазари, но анализаторите засега са предпазливи в прогнозите си дали това ще доведе до верижна реакция. По този начин преди три години се роди терминът агфлация, а някои райони в света изпитаха продоволствена криза. По борсите поскъпват и други  култури - памукът е на 15-годишен връх, а захарта на осеммесечен.

От съюза на животновъдите в България заявиха, че купуваната от тях храна за животните поскъпва. Председателят на сдружението Пенка Христова уточни, че изкупните цени на месото не са променени, без да се ангажира с прогнози дали ще се задържат.

В САЩ, които са най-големият износител в света на царевица, очакват добивът тази година да бъде значително по-слаб заради редувалите се жеги и поройни валежи в края на сезона. Опасенията за недостиг на зърно започнаха още в средата на годината, когато големите жеги и пожари унищожиха част от реколтата в Русия и Москва забрани износа.

.

в-к Дневник