Бизнесът трябва да отстоява продължаването на политиките за развитие на земеделието. Това заяви министърът на земеделието и храните в оставка Десислава Танева по време на среща с агробизнеса.
 
 
Тя посочи, че всички промени през последните две години са изготвени заедно със съответните браншове в земеделието. „Тяхното реализиране е изключително важно за темпа на растеж и конкурентоспособността на България в сектора“, добави Танева.
 
По думите й дебатът за Поземления кодекс трябва да продължи, защото той е фундаментът на устойчивото развитие на земеделието в България. Тя подчерта, че независимо от смяната на политическите власти, изготвянето на поземления кодекс трябва да се състои. 
Относно географската информационна система, министър Танева информира, че тя е на етап финализиране.
 
По думите й, достъпът на бизнеса до системата ще позволи по-добра прозрачност и справедливост. „Надявам се това да бъде продължено и от следващото управление“, уточни тя. 
Министърът на земеделието и храните коментира и Закона за храните, който бе разработен заедно с браншовите организации в продължение на година и половина. „Положихме много усилия и труд върху това законодателство. Ще настоявам тези промени да се случат“, обяви Танева. 
 
 
Тя допълни, че реформата в хидромелиоративния сектор е част от политиките, които трябва да бъдат продължени. „Имаме приета стратегия и трябваше в началото на 2017 г. да преструктурираме „Напоителни системи“ в две до девет държавни предприятия без задължения. Имаме ясна концепция как да се случи тази реформа“, допълни още тя.
 
Десислава Танева информира, че в момента стартира изграждането на предприятието „Противоградова защита“  чрез Изпълнителната агенция за борба с градушките. „Процедурите за радарната система и новите площадки приключват. Финансирането за изграждането му е от капиталовите разходи на министерството. Бюджетът на МЗХ е напълно достатъчен и следващата година трябва да се довърши изграждането на това предприятие“, категорична бе Танева.