Ако търсите информация за възможности за разрастване на бизнеса на канадска територия, Европейската комисия предоставя безплатно ръководство.

10 години по-късно: Накъде се запъти земеделието у нас

То предлага практическа информация на английски език, свързана с пазара на хранителни продукти и напитки в Канада по категории, както и общ нормативен преглед относно изискванията за достъп до канадските пазари.

Ръководството ще бъде от полза за българските производители на селскостопански продукти и храни, експортно ориентирани към канадските пазари и търсещи информация от общ характер за канадския бизнес климат, която би им помогнала за успешна продуктова презентация; добро позициониране и корпоративна идентичност на канадския пазар.

То предлага специфична аналитична информация по стокови групи, както и информация за санитарни и фитосанитарни изисквания; технически регламенти; стандарти и други изисквания, както и за процедурите по митническото оформяне на стоки по реда и при условията на Всеобхватното икономическото и търговско споразумение между ЕС и Канада (CETA).



Предоставена е по-конкретна пазарна информация за 15 продуктови категории, като ориентира в съответните пазарни ниши:

- преработени плодове и зеленчуци;
- пресни плодове и зеленчуци;
- преработени меса; пресни меса;
- зърнени култури;
- печива;
- шоколадови изделия;
- живи растения и памук;
- захарни изделия;
- вина;
- бира;
- високоалкохолни напитки;
- пчелен мед и клей;
- зехтин и млечни продукти.

Представена е и информация за потреблението на стоки от изброените категории, за пазарния дял на такива стоки от европейски страни и тенденциите по продуктови групи, за ключовите пазари по географски критерии, както и информация за възможностите, предимствата и слабите страни при износа на хранителни продукти и напитки от европейски страни към Канада – по принцип и към отделни нейни провинции/територии.