Специално разработени мерки за малките и много малките земеделски стопани в новата Обща селскостопанска политика (ОСП) няма. Това каза Елена Иванова, директор на дирекция „Развитие на селските райони“ в Министерство на земеделието.
“Но в аналога на подмерки 4.1 и 4.2, както и на 6.4 е предвидена такава възможност. Могат да бъдат обявявани целеви, таргетирани приеми, насочени към много малки земеделски стопанства.
Тоест възможно е да бъде заделен бюджет от 5 или 10 млн. евро и да бъде насочен само към малки или много малки земеделски стопанства”, обясни експертът.
Тя съобщи, че мярка за създаване на групи и организации за производители също е предвидена в новия 5-годишен програмен период.
“Приемът ще стартира още до края на календарната 2023 г. Плащането е годишно, на база на реализирания оборот от групата. Мярката съществува в ОСП 2023-2027 и е ще бъде приложена, като параметрите й са почти идентични с досегашната мярка 9 от ОСП 2014-2020”, добави Иванова.
Елена Иванова съобщи, че подмярка 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки, насочени към ограничаване на последствията от вероятни природни бедствия, неблагоприятни климатични явления и катастрофични събития“ се запазва и ще продължи да се прилага и в новия програмен период.
Досега по подмярката се подпомагаха дейности на земеделски стопани в животновъдни обекти, в които се отглеждат свине, птици или дребни преживни животни. Мярката беше насочена към:
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg
3 КОМЕНТАРА
17.02.2023
17.02.2023
17.02.2023