Блокчейн технологията може да помогне в борбата с измамите с храни, защото затруднява неправилното етикетиране на продуктите. Също така помага за намаляване на разхищаването на храна, тъй като може да идентифицира и проследи източника на опасни продукти.

Не е изненада, предвид нарастването на населението и лошото управление в хранително-вкусовата промишленост, че 1/3 от храната в света се разхищава. Хранителните отпадъци също водят до значителна загуба на вода, която е необходима за поддържане на селското стопанство. Хранителните отпадъци в сметищата допринасят за проблема с глобалното затопляне и увеличават количеството въглероден диоксид в атмосферата.

В България вече функционира блокчейн система, която следи качеството и произхода на храните. Проектът е на българската оперативна група "Знание, опит и предприемачество".

Иновативната система, носеща името FOOD TRACEABILITY, служи за управление на работните процеси чрез блокчейн технология, позволяваща прозрачност на технологичните производствени процеси и предоставяща актуална информация за процеса на отглеждане на продукта.

 

Публикацията е част от Оперативна група „Знание, опит и предприемачество“, изпълняваща проект „Децентрализирана интелигентна система за проследяване на произхода и качеството на произведените стоки (продукти)“, финансиран по подмярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от ПРСР 2014-2020