В началото на пролетния вегетационен период, вследствие на безснежната зима и недостатъчните валежи през февруари, почвените влагозапаси в 50 сm и 100 сm слой при зимните житни култури бяха незадоволителни за сезона, особено в част от източните и южните райони. Падналите валежи през последните дни от март повишиха влагозапасите в горния почвен слой. 

Това се казва в прогнозата на инж. агр. д-р Десислава Славчева-Сиракова, изготвена по поръчка на Агри.БГ. 

През първото 10-дневие на април агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време с чести валежи, които ще подобряват почвените влагозапаси и условията за развитие на есенните посеви и засетите пролетни култури. 

В средата му се прогнозира краткотрайно, но съществено понижение на температурите и дори отрицателни минимални стойности, които при по-продължително задържане ще бъдат критични за цветовете и младите завръзи на овошките. През първото десетдневие при пшеницата ще протичат фазите братене, преход към вретенене и фаза вретенене при посевите в Дунавската равнина и в южните райони. 
През първата половина от месеца развитието на земеделските култури ще се осъществява с умерени темпове, при температури, близки до климатичните норми. 

Съществено подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетацията при земеделските култури се прогнозира през втората половина на месеца. 
Очакваните валежи в края на второто и началото на третото десетдневие ще поддържат добро нивото на влагозапасите в 50 сm почвен слой. Това е от голямо значение за пшеницата и ечемика, при които ще протича масово фази вретенене и преход  към изкласяване, при които изискванията на зимните житни към почвената влага са повишани. 

В края на месец април при част от по-рано вретенилите житни в Дунавската равнина ще се наблюдава и фаза изкласяване. 
През междуфазния период вретенене - изкласяване посевите с пшеница трябва редовно да се обследват за появата на неприятели като: обикновената житна пиявица, пшеничният трипс, житната дървеница и други. При плътност на вредителите над прага на икономическата им вредност е необходимо да се извърши своевременно третиране. 

През третото 10-дневие на април температурата на почвата в 10сm слой ще достига подходящи стойностите за сеитбата на царевица за зърно, а към края на месеца – и за по-топлолюбивите пролетни култури - например: памук, фасул, фъстъци,  дини, пъпеши и т.н. 

Честите валежи през месец април ще създадат условия за развитие на гъбни заболявания по овощните култури - ранно кафяво гниене, съчмянка, струпясване и др. Подходящи условия за провеждане на растителнозащитни мероприятия ще има в средата на второто и през третото десетдневие на април.