28 мобилни офиси на Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) ще заработят и ще са в улеснение на 15 000 земеделски производители в 96 общини в страната.

Гласувайте: Доволни ли сте от работата на служебния министър и екипа му?

Това стана ясно след като зам.--министърът на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) Георги Събев и изпълнителният директор на Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) Любомир Маринов подписаха договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура „Разширяване на териториалния обхват на Национална служба за съвети в земеделието чрез създаването на мобилни общински центрове (офиси) за консултантски услуги“. Той се финансира по подмярка 2.2 „Създаване на консултантски услуги“ от ПРСР и е на стойност близо 11 млн. лева, информираха от ресорното министерство. 

Целта на проекта е да се улесни достъпът на малките земеделски стопанства до специализирани консултантски услуги, както и да се подобри капацитетът на участниците в организацията за трансфер на знания и иновации. Освен това с проекта следва да се повишат квалификацията и управленските умения на земеделските производители, тяхната осведоменост и подобряване на управлението на риска в стопанствата им.

Мобилните офиси ще допълват дейността на действащите към момента областни офиси на НССЗ, като се предвижда да предоставят консултации на фермерите, ще организират информационни събития различни населени места, ще посещават на място стопаните като им разясняват условията за кандидатстване по процедури, финансирани чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, ще им предоставят и други съвети, пряко свързани с дейността на стопанствата.

Проектът е с продължителност до 1 септември 2025 г. Средствата по него ще се изразходват за наемане на помещения за мобилните офиси и закупуване на автомобили, оборудване и обзавеждане. Ще бъдат назначени по двама съветници за всеки офис, по един регионален координатор за районите на планиране и двама координатори на централно ниво.

През първата година с финансирането ще бъде покрита издръжката на новите звена на 100%, а оттам нататък  субсидията ще бъде редуцирана с по 5% годишно, така че през последната година да представлява 80%, като  НССЗ ще трябва да покрива със свои средства разликата.