Притеснява ме малкото време, с което ще разполагаме за изготвяне на анализи и стратегия на какво ще държим по време на преговорите за след 2020 г. Това заяви пред Фермер.БГ бившият зам.-министър на земеделието и храните и председател на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова.

 

Николай Вълканов, ИнтелиАгро: Време е за дебат за ОСП след 2020 г.

 

По думите й темата за това какво предстои след 2020 г. все още не е започната в България.

 

„Европейският парламент изготви доклад за основа за преговорите и изготвяне на позиция на Комисията по земеделие. Също така има и два документа на Франция и на Холандия“, обърна внимание Боянова и продължи: Важно е, че България ще председателства ЕС в началото на 2018 г. И тук вече на администрацията трябва да мисли за ОСП след 2020 г., за приоритетите си, които като председател ще трябва да отстоява. Също така трябва да знаем, че финансовата рамка по отделните политики ще трябва да се прави в този програмен период , когато ние ще сме в председателство и тя ще определя политиките за след това. Това са много ключови и много важни въпроси“.

 

 

 

Според Боянова трябва да се обхване цялата ситуация – включително Brexit, споразумението с Канада, проблемът с мигрантите, и тези фактори да не се подценяват.

 

Директните плащания

 

„Много хора ме питат за директните плащания – дали остават същите. Ние от Института виждаме възможност за обособяване на по-различен вид директни плащания. Може би за България няма да е много добре да бъдат конкретно обвързани с резултати, както се предлага в доклада на комисията по земеделие на ЕП, защото ние малко трудно доказваме с данни и цифри каквото и да е“, коментира Боянова.

 

По думите й трябва да се намери начин директните плащания да бъдат по-резултатни.

 

„От нас се очаква да нямаме прекалени, нереалистични амбиции като страна-членка, но в същото време да можем да си подредим нещата, които на нас ще ни свършат работа. Затова е много важно отсега да започнем да си ги говорим – кои са тези неща, какво земеделие искаме да имаме след 2020 г.“, категорична е Боянов.

 

Конкурентоспособност и сдружение

 

Като основни момента в тази анализи и стратегии бившият зам.-министър очерта няколко аспекта като какво ще се прави с тези стопани, които не са конкурентоспособни, ще бъдат ли създавани групи и организации и на какъв принцип и като особено важно – българия да потърси съюзници, чрез които да отстоява позициите си.

 

„Така направихме в предните преговори с обвързаната подкрепа. Увеличихме процента за обвързаната подкрепа за зеленчукопроизводство и за животновъдство. Министър Танева каза , че действително всички „въдства“ – така ги нарича тя, имат подем и т.н., но какво точно искаме ние с тази обвързана подкрепа? По принцип обвързаната подкрепа има за цел да запази едно производство, което ние сме имали. То е уязвимо от изчезване или западане и реално ние трябва да го съхраним. Идеята  не е да нарояваме нови производители в тези сектори.  По този начин обвързаната подкрепа става недопустима в този си вид, както е в сектора на животновъдството“, обясни Боянова.

 

Данните показват увеличаване, с изключение на млекопроизводството и според експерта има нужда от изяснение има ли нужда страната от обвързаната подкрепа и в какъв вид ще я дава.

 

Пазарно ориентиране 

 

“В крайна сметка, каквото и да правим, всичко трябва да бъде с цел пазарно ориентиране, завладяване на нови и запазване на тези, които имаме. Субсидиите са хубаво нещо, ние сме за силна политика, силно финансирана, но България трябва много сериозно да преосмисли  като ги вземе тези пари какво ги правим и какъв е ефекта. Защото потребителят трябва да усети тази политика. Не само земеделският производител, но и преработвателят, търговеца и т.н.“, обобщи Боянова.  

 

Според нея в тази посока вече има добри примери – идеята на министерството на земеделието и храните да скъси веригата и да свърже производителите с крайния потребител като се намалят посредниците. Боянова обаче е на мнение, че това не бива да бъде инцидентен момент и в тази насока да се работи за предвидимост и да се изгради стратегия.

Очаквайт скоро цялато интервю на Фермер.БГ със Светлана Боянова.