Състоянието на посевите с рапица в Южна България е значително по-лошо, от тези в Северната част на страната, показва проверка на Фермер.БГ.

 

На провелият се вчера Консултативен съвет по зърното към МЗХ, стана ясно, че по неокончателни данни на Главна дирекция „Земеделие и поземлени отношения” посевите с рапица са с 29,5% по-малко, в сравнение с предходния сезон, като възлизат на 1 777 000 дка.

 

Поради липсата на достатъчно влага през есента, в отделни райони на страната бе затруднена обработката на почвата и сеитбата на рапицата. Това доведе до забавяне на поникването и нормалното й развитие. Някои от площите бяха презасети с житни култури, поради късно и неравномерно поникване, или загиване на част от растенията.


Посевите с рапица към настоящия момент са във фаза „розетка”. В някои части на страната площите са в задоволително състояние, а в други райони - в добро.

 

От изнесените данни стана ясно, че през 2012 г. засетите площи с рапица са по-малко в сравнение с предходната година, поради рисковете, които съществуват при отглеждането й. Недостатъчната почвена влага след сеитбата, се отразява негативно при формирането на фаза „розетка” и успешното й презимуване, което от своя страна влияе на добива.


По-пълна информация за състоянието на културите ще има след 22 март, когато се очаква да приключи първото 10%-но обследване.
 

По експертна оценка, общото агротехническо състояние на основните есенни култури – пшеница и ечемик към края на месец февруари е добро. Посевите в по-голямата си част са добре гарнирани и добре презимували. Пшеницата се намира във фенофаза „братене” – до „2-3 лист”, а ечемика във фаза „братене”. Поради по-меката зима, до този момент, не са констатирани повреди от измръзване при есенниците, но е установено наличие на изтегляне при някои посеви.

 

Снимки от 1-и Март ( регион - Чирпан, Стара Загора, Нова Загора, Сливен )

© Фермер.БГ

рапица суша 2013

 

състояние на рапицата

 

рапица - Март 2013

 

посеви с рапица

 

рапица - слаба реколта

 

рапица


 


 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!