От 1 до 30 април 2010 г. в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие” ще се приемат заявления за изплащане на компенсации на производителите на краве мляко, реши Управителният съвет на фонда. На заседанието на УС беше утвърден бюджет от 3,6 млн. лв. по схемата, която се прилага като специфична мярка за подпомагане на пазара в сектора на млечните продукти след нотификация от Брюксел.

Определената сума за България е 1 842 622 евро. Право на подпомагане по мярката имат производителите на краве мляко, които притежават индивидуална млечна квота и които са извършили доставки и/или директни продажби на краве мляко през квотния период 2008/2009 г., в размер най-малко на 20 000 кг. Помощта се определя на килограм реално доставено мляко, както и на килограм мляко и млечен еквивалент, директно продадено от производителя, въз основа на годишните декларации за доставки и за директни продажби за квотния период 2008/2009 г.

Реално от тези средства ще могат да се възползват малко над 4 хил. животновъди, заяви за Фермер.БГ председателят на Браншовия съюз на животновъдите в България (БСЖБ) Господин Господинов. Той коментира, че средствата, които отпуска ЕС за България са много малко и недостатъчно. Нека не забравяме, все пак, че останалите държави-членки на Съюза получават и директни плащания за животните, докато българските животновъди получиха за миналата година само национални доплащания. Това ни прави неконкурентноспособни на европейския пазар, коментира Господинов.

В срок до 31 март ДФЗ трябва да изготви списък на производителите на краве мляко, които отговарят на условията за подпомагане и да го оповести публично в сградите на Централното управление и областните дирекции, както и на интернет страниците на фонда и Министерство на земеделието и храните. Документите ще се подават по адресна регистрация на физическото или юридическо лице.

Положителното в случая е при заявленията за подпомагане, които са изключително опростени, коментира Господинов. Лошото е, че сега тепърва започва приемът на документи в рамките на един месец, след което заявленията тепърва ще се обработват и чак към средата или края на месец май можем да очакваме самото плащане на помощта, обясни председателята на БСЖБ.
 
Специфичната мярка за подпомагане на производителите на краве мляко в условията на криза се прилага на основание на Регламент (ЕС) № 1233/2009 на Европейската комисията от 15 декември 2009 г. На базата на производството на мляко в държавите-членки за квотния период 2008-2009 г. с регламента са разпределени общо 300 млн. евро за подпомагане на сектора в общността. От всички държави-членки в ЕС до момента средства по тази схема са изплатени единствено в Чехия, Франция и Ирландия, посочват от ДФЗ.

снимка: www.selo.bg