През последната седмица от юни развитието на земеделските култури ще протича с ускорени темпове при температури около и над климатичните норми, прогнозират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Гласувайте: От какво ще страдат най-много фермерите при разразилата се политическа криза?

Агрометеоролозите отбелязват, че през повечето дни от периода в районите на Западна България условията ще позволяват извършването на сезонните агротехнически мероприятия, най-важното сред които е жътвата на узрелите посеви с ечемик.

По-различна е прогнозата за Източна и Централна България, където се очакват превалявания. Те ще ограничават възможностите за провеждане на растителнозащитните пръскания срещу струпясване, късно кафяво гниене и плодови червеи по овошките; мана, оидиум и срещу гъсениците от второто поколение на щарения гроздов молец по лозата.

„Падналите наднормени валежи през второто десетдневие от месеца увеличиха почвените влагозапаси и подобриха условията за протичане на вегетационните процеси при пролетните култури, отчитат от НИМХ.

През следващия седемдневен период при слънчогледа в Дунавската равнина и в централните райони от Южна България ще се наблюдава образуване на съцветия. При царевицата, в зависимост от сеитбените дати и ранозрелостта на хибридите, ще протича листообразуване и изметляване. В полските райони от страната ечемикът е във фаза пълна зрялост. При пшеницата ще се наблюдава восъчна и пълна зрялост.