Климатичните промени и пазарната устойчивост са нюансите на устойчиността на сектор “Зърнопроизводство” и какво трябва да направим, за да стигнем тази устойчивост и да не бъдем толкова податливи на промените в световен мащаб, които се случват. 
Това каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов за Агри.БГ

“Трябва да създадем устойчива среда за развитие на сектор “Зърнопроизводство” в България. Най-малкото трябва да бъдем на едно изравнено европейско ниво като колегите си. Тук започват основните разлики с другите европйски държави. 

Те не знаят какво е едногодишен договор, не знаят какво е едногодишно ползване на земеделска земя, не знаят какво е да сменяш полетата си, не знаят какво е да плащаш 100 лв. рента, не знаят какво е да няма напояване. Защото в България няма напояване и това е ясно на всички. Другото важно нещо е, че не знаят какво е да нямаш общественото одобрение. Защото, както се видя на фона на всички други европейски държави, България е в топ 5 по изплащане на рента като стойност. Такива нива на рентата не са адекватни. В другите четири държави, са в изцяло друга насоченост. Точно това е, което обществото със сигурност трябва да разбере - че това, което получава от сектор “Зърнопроизводство” като рента, като социален мир, като помощ в селата, като брутен вътрешен продукт, като добавена стойност в бюджета - това са неща, които са и незаменими и нашият сектор определено трябва да получи това обществено одобрение. И рано или късно то ще се случи - неизбежно е”, смята Проданов.  

Рентите са най-трудната задача и нейното решение ще е в най-дългосрочен план.

Каква беше годината за зърнопроизводителите и какво предстои? 

По думите на Проданов сушата и прековерните валежи на места са създали особени трудности за фермерите. 

Заедно с това е сеитбената кампания на есенниците определено изостри нервите на стопаните. 

“Другото, с което със сигурност годината беше белязана, това е първата година на изпълнение на Стратегическия план. Това е нещо, което не можем да подминем. Говоря за задължителните стандарти”, отбеляза Проданов. 

Той сподели и какви са очакванията му за 2024-та година. 

“Много сме зависими от геополитическата обстановка. Ние нашата работа си я вършим. Ние знаем как да произвеждаме и то е видно от балансите от последните 10 години. Ние нашето ще си го свършим. Друг е въпросът обстановката в световен мащаб дали ще ни позволи да реализираме на нормални цени и това ще обуславя колко е добра годината”. 

Гледайте още - във видеото.