България ще настоява Брюксел да й разреши свободните млечни квоти в страната ни да бъдат разпределени на фермерите, изпълнили европейските изисквания за производство на краве мляко. Това каза на пресконференция зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров.

През миналата седмица в Добрич от Националната асоциация на млекопреработвателите направиха това предложение. Председателят на асоциацията Димитър Зоров каза, че голяма част от фермерите, които са покрили евростандартите за фермите си и са в първа категория имат недостиг на квота, защото увеличават стадата си. По негова информация между 30-40% от тях продават млякото недекларирано. Фермерите предложиха държавата да се намеси чрез изкупуването и напълването на държавния резерв с квоти. По този начин тя ще си плати за това, че не е казала навреме на животновъдите какво им предстои и какво е трябвало да направят. Те пък от своя страна ще могат да получават от държавния резерв, каквато е европейската практика.

В момента всеки млекопроизводител има определена индивидуална квота, над която не може да продава суровина, но и не трябва да пада под 70 на сто от изпълнението й. Много от стопаните, основно онези с малко на брой крави, се отказват от правото си на такава квота, заради ниските субсидии, плащани за сурово мляко.

Предвиждаше се да има и пазар за продажба на правата за млечни субсидии, но идеята така и не се реализира. Национален млечен резерв пък трябваше да управлява 5 на сто от количествата мляко за преработка и 3 процента от продукцията за пряка консумация. Известна квота от резерва трябваше да отива за предоставяне на количества за начинаещи фермери и за разширяване на стопанствата, но секторът е в колапс от години.

България се присъединява към анализа на другите европейски държави, че положението в млечния сектор е много тежко и критично, посочи още Димитров. От друга страна обаче страната ни пледира за увеличаване на обхвата на експортните субсидии, както като стойност, така и като позиции, включвайки номенклатурата на сирената.

Страната ни е на позиция, че в млечня сектор трябва да се търсят допълнителни държавни помощи, включително помощи за изкупуване на млечни квоти за краве мляко. Така българската държава би могла да изкупи около 250-280 хил. тона млечни квоти, каза той. Квотата за литър качествено мляко ще струва от 10 ст. до пазарните стойности от 37-38 ст. на литър краве мляко.

Зам.-министър Димитров посочи, че България ще защитава тази теза на предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство на 7 септември по отношение разпределението на млечните квоти. Освен това българската държава ще обяви по време на заседанието, че помощите по de minimis би следвало от 7500 евро на стопанство да бъдат увеличени на 15 000 евро.

Гледайте видео по темата:

Зоров : Държавния резерв да изкупи млечни квоти
Зоров : Държавният резерв да изкупи млечни квоти


© 2009 Всички права запазени. Позоваването на източник Фермер.БГ е задължително!