Пазарите на земеделски продукти в селата са единствената алтернатива за хиляди българи, занимаващи се със земеделие, заяви на прес-конференция в Пазарджик, Председателя на ПП Обединени Земеделци - Петя Ставрева.

 

Обединени земеделци настояват министърът на земеделието, който вчера се срещна със зеленчукопроизводители от региона, да изпълни поетия ангажимент и да отпадне изискването - всеки производител да се регистрира като едноличен търговец., стана ясно още от проведената днес среща.

 

Управляващите не трябва да си правят експерименти със земеделските производители и с всички български граждани като променят законодателството, без да се съобразяват с реалната ситуация в страната и с последиците от промените, коментира законовите изменения Петя Ставрева. „С кого беше съгласувана законодателна промяна в Закона за стоковите борси и тържищата, от кого беше поискана и кого обслужва тя”, попита председателят на Обединени земеделци.


Ставрева припоми, не е задължителна европейска практика изискването производителят да е регистриран и като търговец. България обаче, освен за данъка върху субсидиите, е „новатор” и в тази сфера, посочи тя. По думите й „това изискване е ново бреме за фермерите и е поредната демонстрация на политиката на законодателни експерименти на управляващите, които не отчитат реалната ситуация в агросектора на страната”.

 

„Промяната в този нормативен документ е станала без никой да се допита до производителите или да се поиска мнението на специалистите от земеделските региони”, коментира от своя страна Кирил Чолов – общински съветник от ПП Обединени земеделци и шеф на общинската комисия по селско, горско и водно стопанство. Според него трябва „да се намери някаква друга форма на контрол от страна на държавата”. Не е възможно човек, който докара каруца със зеле на тържището да носи и касов апарат, който да бъде свързан и с данъчното и с НАП, каза още Чолов.

 

Броят на регистрираните земеделски производители в България намалява със сериозни темпове, алармираха от Обединени земеделци. Ако през 2009 г. те са били около 96 хиляди, за 2011 г. те са под 70 хиляди.
Сред основните причини са огромните трудности, които срещат производителите за реализация на продукцията си, посочи Петя Ставрева.