По данни на Института по разата и етеричномаслените култури в Казанлък, засега страната ни е лидер в произведеното количество розово масло. „Освен това сме първи и по качество”, каза директорът на институцията проф. Недко Недков.
 
Пред Фермер.БГ от института споделиха, че успехи имат и по отношение на бялата роза, която днес е позабравена. В миналото сме били традиционен производител и на бяла роза, но сега отново има търсене, тъй като японците са започнали да произвеждат бонбони от розово масло на бяла роза. 
 
По отношение на перспективите към българското розово масло и цвят нараства инвестиционният интерес отново от страна на Япония. Чужда фирма е заявила желанието си да произвежда кисело мляко с розов цвят.
 
На международните пазари са необходими 1,5 - 2 тона годишно розово масло, за да бъдат задоволени нуждите на парфюмерийната и фармацевтичната промишленост. За сравнение - през 2010 г. България е произвела 1800 кг розово масло, а очакванията са през тази година да произведем около 1,5 тона.  На второ място по продадено розово масло в света се нарежда Турция. 
 
Факт е обаче, че всички елитни парфюмерийни марки – „Шанел“, „Живанши“, „Кристиан Диор“, „Нина Ричи“ и др., ползват единствено българското розово масло, докато турското се използва в по-масовата парфюмерия. Това е така, защото българскоторозово масло е с отлични показатели - то има над 200 химически съставки, казва проф.Недков.
 
Площите на маслодайна роза в България са 32 345 дка, като 6000 дка са разположени в община Казанлък. За последните 9-10 години България е увеличила близо три пъти розовите си насаждения.