На последното си заседание Министерски съвет прие проекта на нов Закон за управление на агрохранителната верига.
Проект: Обект за неживотински храни ще може да заработи преди регистрация
До създаването на този нормативен акт се стигна, след като до момента отделните елементи на агрохранителната верига са регламентирани в няколко закона.
„Законът за агрохранителната верига беше приет на първо четене от предишното Народно събрание. Там обаче възникнаха някои проблеми. От определени сектори имаше неразбиране какъв е този хоризонтален закон, защо е необходим, нали си имаме секторни закони. Това е една по-нова идея, затова имаше затруднения по трасето“, коментира преди време за Агри.БГ д-р Димитър Димитров от земеделското министерство.
В момента законът също е близо до гласуване в НС. Той мина на междуведомствено съгласуване с всички министерства, както и на обществено обсъждане. Прие се от МС и предстои внасянето му в парламента.
Експерт: „Относно Закона за агрохранителната верига също предстои процедура по нотифициране в ЕК.“
Д-р Димитър Димитров уточни, че проектозаконът е свързан с един нов регламент на ЕС от 2017 г. относно официалния контрол и дейности в областта на законодателството за храните. Новото в този регламент е, че слага в обща рамка на контрол всички сектори по агрохранителната верига – от производството на продукти до търговията.
„В момента имаме много закони – за ветеринарно-медицинската дейност, растенията, храните, фуражите. Те и към момента функционират, но начинът, по който се осъществява контролът и изискванията към компетентните органи, понякога са доста различни. Подчиняват се на различни принципи и механизми“, обяснява експертът.
Идеята на Министерството на земеделието е с този закон за управление на агрохранителната верига да се създаде едно хоризонтално ниво, което е над тези закони, без да ги отменя. Да се установят общи принципи на контрола.
„Един от аспектите в този закон е уеднаквяване на изискванията за осъществяване на официален контрол по агрохранителната верига. Много е важно да се повиши прозрачността при извършване на официалния контрол. Всичко, което го касае, трябва да е налично в Интернет“, убеден е д-р Димитър Димитров.
4 КОМЕНТАРА
31.01.2020
30.01.2020
30.01.2020
29.01.2020