Европейската комисия предлага държавите-членки на Европейския съюз, които нарушават бюджетните правила за еврозоната, може да не получат своите плащания за земеделие от евробюджета. Това предвиждат планове на комисията, които ще бъдат представени тази сряда, съобщи европейското издание EUobserver, цитирано от Дневник.

Настоящите правила също позволяват да бъдат удържани средства от кохезионните фондове, но на практика това никога не се е случвало. Източници на EUobserver обаче посочват, че сега Брюксел се стреми към увеличаване на възможностите за налагане на финансови санкции, засягащи всички видоде плащания от еврофондовете.

Според няколко източноевропрейски страни, начело с Полша, концентрирането на санкциите върху кохезионните фондове засяга несправедливо по-бедните страни от ЕС, защото парите от тези фондове са предназначени за развитие на най-бедните региони в ЕС.

Чрез включването на земеделските плащания, както и различните инструменти на структурните фондове, предложението  на ЕК в голяма степен ще увеличи размера и обхвата на възможни глоби за държавите-членки, които нарушават Пакта за стабилност и растеж. Само агроплащанията са около 40% от евробюджета, който е на стойност 120 млрд. евро на година.

Пактът налага ограничения на дефицита, който не трябва да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), а дългът не трябва да бъде повече от 60% от БВП. И двете ограничения обаче бяха нарушени от много страни от ЕС още преди настъпването на глобалната финансова криза.

Еврокомисията вероятно ще предложи въвеждането на "процедура за свръх дълг", подобна на настоящата "процедура за свръхдефицит". Тя ще включва предложения от страна на Брюксел как държавите да намалят нивата на дълг.

Предложението на ЕК се очаква да включва и няколко макроикономически показатели, като например развитието на заплатите. Тези показатели ще бъдат използвани за наблюдение на националното ниво на конкурентноспособност. Страните, които не изпълняват критериите в макроикономическата област, също могат да получат финансова санкция.

ЕК възнамерява да представи официално законодателно предложение в тази област през септември, като по този начин ще превърне предложените по-строги бюджетни мерки в еврозакон.