По инициатива на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), днес в село Сушица, Карловско екип на Агенцията показа нагледно методите, които се прилагат за противодействие на разпространението на болестта Син език както и ефективни действия за справяне с последствията от нея.

 

 

Всички предприети от Агенцията мерки са насочени към подкрепа на стопаните, чийто животни са засегнати от разпространението на болестта „син език“. Във фермата на братята от село Сушица Иван и Марин Ангелови, беше проведена нагледна дезинсекция с препарат, като срещу комари, които пренасят болестта се третираха оборите, торищата и местата около поилките.

 

Подобна дезинсекция е проведена във всичките стопанства, където е констатирано заболяването. Д-р Радослав Карабаджаков, заместник-изпълнителен директор на БАБХ съобщи, че до момента от болестта “син език” са умрели над 3000 животни.

 

Най-големите огнища на заразата са в областите Кърджали, Хасково, Сливен, Пловдив, Бургас и Ямбол. Стопаните ще бъдат компенсирани по пазарни цени за всяко загубено от болестта животно, като се предвижда да им бъдат изплатени и компенсации за непреките загуби.

 

 

“В момента тече процедура за диагностична апаратура, с която да се изследват кръвните проби от животните”, каза още д-р Карабаджаков. Той уточни още, че около пет милиона дози ваксини ще са необходими за преодоляване на заразата.

 

Отпускането им ще бъде договорено с Европейската комисия на среща на 3 септември, а самата ваксинация трябва да започне до края на същия месец след провеждането на процедура. Половината от средствата трябва да бъдат отпуснати от националния бюджет, а другата половина ще бъде поета от Европейската комисия.

 

 

Ваксинацията през септември ще обхване здравите животни, а напролет ще бъде приложена на всички дребни и едри преживни животни. Изпълнителният директор на БАБХ проф. Пламен Моллов заяви: "Агенцията като структура, заставаме зад исканията на животновъдите за финансови компенсации от ЕС във връзка със загубите, които понасят и ще настояваме за такива. Това е състояние на криза и ние се стремим да управляваме тази криза тъй като това е нашата роля като агенция”.

 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!