ПРЕДИ 1 час
Заради COVID-19: Фермери искат отстъпки в доказването на продукцията
Държавата принуждава хората да лъжат, защото изискванията не са реалистични, коментира Тодор Джиков
Как ще докажем продукция при положение, че голяма част от нея стои по складовете, заради затруднения пазар в пандемичната обстановка? Този въпрос си задават картофопроизводителите, които имат срок...
Подадохме писмо в Министерството на земеделието, храните и горите, в което обяснихме ситуацията за пореден път, сподели пред Агри.Бг Тодор Джиков, председател на Асоциацията на картофопроизводителите и обясни:
„На всички е ясно, че много от продукцията остана на склад заради неработещите ресторанти и заведения. Попитахме за изход от ситуацията и как ще кандидатстваме по обвързана подкрепа, при положение, че нямаме продажби. Отговорът е, че съжаляват, но наредбата е такава и помощта е само за земеделци, които са си покрили продажбите, които са си реализирали продукцията от по 2 тона от декар и това, което е останало в складовете няма да се счита за реализирана продукция.
Джиков припомни, че предвиждайки тази ситуация на по-ранен етап, от асоциацията предложиха държавата да подпомогне пласирането на продукцията от картофи, като задължи държавните и общински учреждения да купуват български картофи. Коментарът му е, че основната суровина спокойно е могла да влезе с привилегии в социалните кухни, детските градини, болничните заведения и т.н.
Не само, че не направиха нищо, но и сега ще ни лишат от обвързаното подпомагане.
Другото предложение на бранша е да се намери начин складовите наличности да се опишат и приемат за реализирана продукция като се даде определен срок от няколко месеца на стопаните да реализират и тези количества.
А ако не се продаде тази стока, съответно да се бракува. Има го и това в счетоводството. Съществуват такива възможности, но ако държавата не иска да види нуждата и положението на сектора, нищо не може да се направи.
Картофът е култура с по-дълъг срок на годност. При добро складиране и съхранение наистина е възможно неговото пласиране и на по-късен етап макар и на по-ниски цени. Ако все пак не се приложи някакво извънредно решение, предвид сложната изминала година, то тогава на преден план излиза съмнението, че злоупотребите с фалшиви фактури ще отбележат своя пик в сегашното доказване на реализирана продукция. В крайна сметка фермерите ще търсят начин да оцелеят.
За мен доказването на добиви трябва да остане, но да се редуцират изискванията за добив в планинските райони на около един тон от декар. Фермерът в Копривщица или Смолян няма как да регистрира два тона от декар, защото на тези места може максимално да се добие малко над тон и половина от декар. Така държавата принуждава хората да лъжат, защото изискванията не са реалистични, а губещи са и двете страни, каза за финал Тодор Джиков
0 КОМЕНТАРА