В голяма част от страната реколтата от пшеница вече е пожъната. В Добруджа – най-големият производител на хлебно зърно, кампанията вече е към финала си. Земеделските стопани са ожънали над 85% от засетите през есента 1 400 000 дка. Средният добив в Житницата на България е 566 кг/дка.
Вижте Наръчника за практическото приложение на ДЗЕС
"Ако говорим за сигурността за България, продоволствената, няма никакъв проблем, има достатъчно зърно за изхранване на България, така че проблеми в това отношение със сигурност", заяви Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
По-сериозен е проблемът с реализацията на зърното. Оказва се, че буквално до новата реколта по складовете на стопаните е имало пшеница от миналата година.
"Към момента пазарът е много неспокоен, знаете зърнената сделка се прекрати. Всеки ден има скокове, спадове на цената, което със сигурност не води до спокойствие на пазара и търговците се отдръпват от пазара, и ние самите не продаваме.
Така че към момента търговията е много вяла, много плашливо се работи на тази тема, колегите се притесняват да продадат, както и търговците се притесняват да купят", обобщи още Проданов.
Много от земеделските стопани са на ръба на оцеляването, тъй като „висят“ със задължения към фирми-доставчици на семена, продукти за растителна защита, торове. През последните години се теглят кредити за изплащане на ренти към собствениците на земя. Заплахата от фалити е съвсем реална, смята Илия Проданов.
"Всяко едно правителство и всяка една политическа власт трябва да е наясно, че земеделският сектор е нещо, което е важно от една страна за националната сигурност, от друга страна за финансите, които влизат в бюджета, от трета страна за осигуряването на работа по малките населени места.
Естествено земеделските производители са тези, към които тези малките населени места се обръщат за помощ, всички го знаят това нещо. Рентите, които внасяме в хората, също е много голяма сума и в такива години определено много трудно се изплащат тези ренти", смята той.
Добивите през настоящата кампания са редуцирани от сушата. В Добруджа има общини, в които вече месеци няма капка дъжд.
"Много неща се съчетаха тази година. Първо имахме прекалено суха зима. След това в началото на пролетта отново сухо, след това прекомерни валежи в даден момент, както и много големи валежи по време на прибиране на реколтата, което се отразява качеството на зърното, утежнява самото прибиране, на добива се отразява. В някои от стопанствата очакванията не се оправдаха със сигурност", поясни Проданов и коментира проблемите при пролетните култури:
"В цяла Южна България проблемът със сушата е много голям. Вече разбирам от колегите, че и в Северозападна България има на места суша, така че общо взето пролетните култури навсякъде не са цветущи. На някои места са трагични, на други са в лошо състояние".
13 КОМЕНТАРА
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
02.08.2023
03.08.2023