До 24 август могат да бъдат подавани предложения и коментари по отворените за обществено обсъждане две процедури по Плана за възстановяване и устойчивост.

Вижте Наръчника за практическото приложение на ДЗЕС

Първата се отнася за екологична и технологична модернизация на стопанствата, а втората – за центрове за съхранение на плодове и зеленчуци. Какво налага второ обществено обсъждане - това разясни Таня Георгиева, зам.-министър на земеделието:

"На 24 юли качихме за второ обществено обсъждане две от процедурите, тъй като захващайки се с тази задача в моя ресор и задълбочавайки се в правната рамка, срещнахме доста дефицити или празноти. Така че екипът работи много интензивно, за да може те да отговорят на всички изисквания и да се повиши тяхното качество.

Второ обществено обсъждане преценихме, че е необходимо, тъй като е важно да чуем и мнението на самите заинтересовани страни, като междувременно ние ще можем да финализираме и няколко отворени въпроси, които имаме в преговорите с Европейската комисия"

Индикативният срок на Министерството на земеделието за старт на процедурите е 15 септември. 
"Планът е на един друг механизъм на управление, на пряко управление на ЕК и без зелената светлина на ЕК ние не трябва и не можем да пуснем приеми, тъй като рисковете са изключително много. Нашето желание е като индикативна дата 15 септември, когато да стартират процедурите, които сега вървят на обществено обсъждане. По отношение на водите сме в комуникация по едни питания на Европейската комисия по тези направления и съвсем скоро се очаква да качим и тях за обществено обсъждане", поясни още Таня Георгиева. 

Максималният размер на едно проектно предложение по първата процедура с екологична насоченост е 1 млн. лв., а по втората – за плодове и зеленчуци, е  малко над 2,3 млн. лв. Безвъзмездната финансова помощ е 50%.

"Това, което е важно да подчертаем, е че за процедурите, които са качени на второ обществено обсъждане, на финала самите насоки могат да съдържат конкретни промени и прецизирани текстове и изисквания, които да отразят самите бележки на Комисията, ако дойдат допълнителни", подчерта зам.-министърът на земеделието.