20 Януари
Производство на круши - особености
Категории
- Земеделие
- Животновъдство
- Политика
- Пазари
- Агротехника
- Интервюта
- Субсидии
- Пчеларство
- Дамите в селското стопанство
- Подкасти
- Коментар/Анализ
- Финанси
- Европроекти
- Темида
- Иновации и дигитализация
- Какво ни казахте?
- Как го правят?
- Динамика на зърнените борси
- Събития
- Чужбина
- Еко/Био
- Консервационно земеделие
- Агропрогноза
- Инфографики
- Любопитно
- Инциденти
- Моята Ферма
04.01.2024
Размножаване и отглеждане на лимона
Лимоните се размножават вегетативно и семенно. Семенно размножаваните лимони са по-дълготрайни, по-лесно се приспособяват към условията на отглеждане, обаче встъпват късно в плододаване.
04.01.2024
Резитба на овощните дървета - сложно и отговорно мероприятие
Положителните резултати от правилно проведената, както и отрицателните резултати от неправилно извършената резитба на овошките се проявяват бързо, още в същата година, и имат последействие две или три години.
03.01.2024
Средства, премахващи условията за развитие на вредители по овошките
Гъсто засадените овощни растения, освен че си пречат едно на друго в развитието си, не позволяват правилното провеждане на борбата с болестите и неприятелите, които при тях намират много добри условия за развитие.
02.01.2024
Засаждане на киви
При избора на растение за засаждане трябва да се знаят някои специфични особености: корените трябва да са разположени в кръг и с множество разклонения.
02.01.2024
Годишен цикъл в развитието на овощните култури
Отглежданите листопадни овощни култури проявяват определена периодичност в своето развитие, тясно свързана със смяната на годишните времена.
02.01.2024
Беритба на сливи - предназначените за сушене се берат напълно узрели
При сливите лесно се установява беритбената зрялост по изменението на окраската, по омекването на месото и достигането на консумативна зрялост.
02.01.2024
Лимон - пряката слънчева светлина смущава неговото развитие
Лимонът расте през цялата година. При стайни условия той има 3-4 растежни периода - от февруари до октомври - и цъфти два пъти - февруари-март и октомври-ноември.
02.01.2024
Варосване на овощните дървета
Има агротехнически мероприятия, които необосновано се оставят на заден план. Едно от тях е варосването на стволовете и на дебелите клони на овощните дървета.
26.12.2023
Основни принципи при резитбата за формиране
С резитбите за формиране на всички видове корони се цели тяхното бързо изграждане с оптимален брой скелетни клони, здраво сраснали помежду си и добре обраснали с плододаваща дървесина.
26.12.2023
Резитба за плододаване на праскова
При прасковата резитба за плододаване се извършва всяка година. При нея се правят просветляване на короната и детайлна резитба на обрастващата дървесина.
26.12.2023
Капково напояване на селскостопанските култури
Капковото напояване е напълно автоматизиран начин за напояване на селскостопанските култури.
25.12.2023
Каква е целта и значението на резитбата на овощните растения
Резитбата, като намеса на овощаря в изграждането и стопански ефективното поддържане на короната на овощните растения, е подчинена на определена целесъобразност.
25.12.2023
Стройно вретено - система подходяща за ябълки и круши
По система стройно вретено се формира главно ябълката, присадена върху слабо растящи подложки М 9, М 27 и М 26, и сортовете от типа спър, присадени върху подложката ММ 106.
25.12.2023
Орех - дървета могат да живеят до 200-300 години
Орехът е ценна овощна култура, отглеждана като единични дървета почти навсякъде у нас до 800 м надморска височина. Промишлени орехови насаждения се създават предимно в полските райони.
23.12.2023
Сутрешното или вечерното поливане на лимона е най-добро
При недостиг на азот, фосфор и калий растежът на лимона е подтиснат, листата пожълтяват и окапват. Когато не достига фосфор, цъфтежът е слаб, а цветовете и младите завръзи окапват.
23.12.2023
Начин на торене на овощните насаждения
Торенето със слабо подвижните фосфорни и калиеви торове изисква дълбоко внасяне - в непосредствена близост със смукателните власинки на кореновата система.
23.12.2023
Производство на орехи - технологични особености
Орехът се размножава почти изключително чрез присаждане. По този начин се запазват качествата на сортовете, плододаването настъпва по-рано и се получават по-високи добиви.
22.12.2023
Влияние на наклоняването и на превиването върху развитието на овощните дървета
Наблюдения и съответни измервания са показали, че растежът, разклоняването и обрастването на клончетата, клонките и клоните зависят твърде много от тяхното положение.
22.12.2023
Производство на бадеми - технологични особености
Производствените процеси при отглеждането на бадеми могат напълно да се механизират, плодовете лесно се транспортират и съхраняват, а търсенето им на пазара е неограничено.
21.12.2023
Създаването на нова овощна градина е инвестиция в бъдещето
От всички фактори най-голямо значение има топлинният режим, тъй като всички останали могат да се компенсират да известна степен чрез насипване с подходяща почва, торене, поливане, отводняване и др.
18.12.2023
Японска дюля - Хеномелес
Японската дюля се размножава главно чрез семена. Те имат висока кълняемост и никнат добре след есенно засяване.
17.12.2023
Касисът не страда от късните зимни и повратните пролетни застудявания
Касисът, или както е известен още като черно френско грозде, се отглежда главно в по-северните страни от умерения пояс - Англия, Полша, балтийските страни, Холандия и Германия.