Държавата обмисля да продава на търг земи от Държавния поземлен фонд. Става дума за близо 700 000 дка, от които в хазната да влязат по предварителни сметки 340 млн.лв. Купувачите могат да се разплащат и с компенсаторки. Тази новина и противоречивите реакции на управляващите провокираха сериозно неспокойство сред земеделските стопани. 

След ден стана ясно, че един министър все още не знае дали ще се продават държавни ниви, а друг тепърва ще мисли за обществено обсъждане. В крайна сметка трябвало да има „нещо законодателно“, но какво е, тепърва ще се разбере. 

Продажбата на държавна земя е фрапираща новина, смята младият земеделец Стоян Димитров, избрал да остане в България и да обработва чернозема на Добруджа: "Когато така се затлачат нещата в държавата и да се опитваш да излезеш от ситуацията е просто скандално. Държавните земи носят доста стабилен приход на държавата заради високата цена на наема. Самата конкуренция между земеделците в случая е полезна за държавата, защото на годишна база попълва хазната със стабилни приходи от държавни земи. Когато губиш този ресурс, става опасно. Всеки един икономист не би се съгласил с развоя на нещата по този начин. То е непростимо просто", смята младият фермер. 

Кой всъщност ще купи земята? Това питат всички в социални мрежи, разговори, обсъждания, семинари. Две от предположенията са, че земята ще отиде или в ръцете на големи инвеститори, или в приближени кръгове до властта. "Напоследък има изключително много чуждестранни инвеститори в страната, които чакат само удобен момент да разграбят едва ли не ресурсите, които имаме. Не трябва по този начин да се процедира. Непростимо е просто. Целта всъщност на тия търгове е това – да се продаде на най-високата цена и по този начин да се попълни хазната. Когато губиш този ресурс, ти губиш на годишна база инвестициите, които земеделците влагат в тая земя. Няма логика в това нещо", смята Стоян Димитров. 

Браншовите организации у нас вече подготвят становища по щекотливата тема „продажба на държавни земи“.