България се утвърди, като един от най-големите производители на малини в Европа. Това каза Божидар Петков, председател на Българска асоциация на малинопроизводителите (БАМ), по време на Фестивала на малината, съобщи Стандарт. 
 
Страната ни е на трето място по производство на Стария континент в отглеждането на малини след Сърбия и Полша. Само за последната година масивите с малини у нас са се увеличили с 5 хил. дка. Това е 25% ръст на площите, засадени с тази култура, отчитат браншовиците. Бумът в отглеждането на вкусните плодове се дължи и добрите икономически предпоставки, договорени с Брюксел от правителството за новия програмен период, допълни Петков.
 
Субсидирането на сектора предвижда всяко малиново стопанство да получава финансово подпомагане от 230 евро на хектар засадени площи. Стимулирането, което привлича фермерите, обаче има и обратна страна. Желанието за бързи печалби подтиква много от стопаните да развиват екстензивно градините си, като бързат да засадят колкото може повече площи. Нетърпението ги кара да ползват некачествен посадъчен материал
 
Кръстосана проверка на Инспекцията за посадъчен материал и браншовата организация на малинопроизводителите е установила, че миналата година у нас са внесени едва 80 хил. стръка сертифицирани корени за малини, а върху новозасадените 5 хил. дка масиви са набодени 5 млн. нови насаждения. Става дума за огромен ръст, койо обаче в дългосрочен план няма да е продуктивен, категоричен е председателят на БАМ.