Европейската комисия, учени и създатели на политики от 14-те държави от региона на р. Дунав, поставиха началото на шест научни клъстера в подкрепа на икономическото развитие в региона.

Те ще се фокусират върху: водата; земята и почвата; биоенергията; въздуха; обмена на данни и хармонизацията; както и интелигентната специализация, съобщи Европейската комисия.

Представени вчера на срещата на високо равнище в Братислава, клъстерите ще осигуряват научни доказателства в подкрепа на Стратегията за региона на река Дунав и също така ще послужат за насърчаване на научното сътрудничество в целия регион.

Клъстерите за водата, земята и почвата, биоенергията и въздуха ще разглеждат тези ключови ресурси във връзка с определени нужди: опазване на околната среда, напояване и развитие на селското стопанство и енергетика. Предназначението на клъстера за данните е да се улесни обменът и хармонизирането на ясни и сравними данни в области като биологичното разнообразие, морфологията на реките, рисковете от наводнения и суши, почвите, селскостопанските култури или енергийните ресурси и потенциал. Той ще определи също така обща точка за достъп до данни за целия регион — първата оперативна версия следва да бъде налична до декември тази година. Клъстерът за интелигентната специализация ще проучва как да се концентрират ресурсите върху ключови научни приоритети въз основа на икономическия потенциал на региона на р. Дунав, вместо пръскане на усилията и инвестициите.

Клъстерите ще обединят научната общност от 14-те държави в региона на р. Дунав, което включва повечето от академиите на науките в региона, Конференцията на ректорите от дунавския регион (която включва 54 университета) и много други изследователски организации. Партньорите ще участват в клъстера(ите) по свой избор, в съответствие с техните приоритети и експертни знания и опит. Участието остава отворено за други заинтересовани страни. Клъстерите ще насърчат сътрудничеството не само сред учените, но също така между учените и създателите на политики, и ще се насърчат по-доброто използване на научните резултати при изработването на политиките. Научната общност ще заседава редовно, докато срещите със създателите на политики ще бъдат веднъж годишно.

В реч на откриването Марош Шефчович, заместник-председател на Европейската комисия, заяви: „Стратегията на ЕС за региона на река Дунав има за цел да стимулира растежа и създаването на работни места в района посредством по-добро създаване на политики и финансиране. Науката наистина може да помогне като осигури на създателите на политики основани на доказателства данни, помагайки им да вземат информирани решения за регион, който може да се похвали с огромно геополитическо и икономическо разнообразие.“

Европейският комисар по въпросите на изследванията, иновациите и науката Мойра Гейгън-Куин заяви: „Това е отличен пример за транснационално сътрудничество в областта на науката и политиките, който се превръща в образец за ЕС и извън него. Тези клъстери могат да дадат тласък на научните и икономическите резултати в региона.“

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!