В дългогодишния си опит на животновъд Николай Димов може да направи сравнение в отглеждането не само на различни породи месодайни говеда, но и на кръстоските, с които е експериментирал.

Николай Димов и страстта му към месодайното говедовъдство

В своето стопанство в района на Странджа животновъдът практикува изкуствено осеменяване. То обаче иска определени условия, когато става дума за пасищно отглеждане, затова избягва да го прави в големи обеми. 

„Освен това не планирам заплождането. Биците стоят 365 дни в стадото, така че отелвания имам почти през цялата година. Имам една голяма вълна през февруари-март, а другите са през цялата година. Идеята ми е да имам реализация на телета целогодишно“, споделя Димов.

Той е привърженик на експериментите. По-миналата година запложда Ангус с Брахман, за да получи кръстоската Брангус. Оставил е едно биче, което работи в ирландското стадо. 

„Кръстосах и месодаен Симентал, внесен от Германия, с Ангус. Получиха се прекрасни приплоди, които бяха с много добри показатели. При угояването стигнахме прираст до 2,3-2,4 кг на ден“, обяснява стопанинът от Болярско.

Заради проблеми с отелванията при породата Лимузин Димов пуска бикове Ангус в Лимузинското стадо. Резултатът е налице – трудните отелвания спират, а приплодите са много хубави – черни като Ангус с качествата на Лимузин.

„Ходил съм в страни като Франция и Ирландия, откъдето внесохме животните. По време на обхода посетихме доста ферми. Оттам „откраднахме“ полезни неща, като прокарите за обслужване на животните. Но трябва да съчетаем нашите условия с техните и да видим кое ще ни бъде полезно тук“, смята фермерът.

Той е категоричен, че няма как да приложим американския начин на отглеждане у нас, поне не в такива големи обеми като техните. Много са важни и фуражите. „Ние трябва да се стремим да изхранваме животните с колкото се може по-евтини фуражи, за да имаме печалба“, убеден е Николай Димов.