През следващите няколко дни агрометеорологичните условия отново ще се определят от променливо време с чести валежи, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

АГРОПРОГНОЗА

Падналите количества през предходния период, на места между 40-60 l/m2, в отделни райони на Северна България – Враца, Лом, Оряхово, Кнежа, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе и Силистра ограничаваха възможностите за извършване на сезонните агротехнически дейности, констатират агрометеоролозите.

През следващите седем дни се прогнозират температури по-ниски от нормата за периода. Средните им денонощни стойности ще останат под биологичния минимум, необходим за протичане на вегетационните процеси при зимните житни култури и рапицата. 

При пшеницата и ечемика ще се наблюдава масово фаза братене. На отделни места в най-южните части от страната при есенните посеви ще се наблюдава преход от братене към фаза вретенене. При овощните видове ще протича набъбване и разпукване на пъпките, и цъфтеж. 

В началото и в края на периода в Северна България и високите полета от северозападната част на страната се прогнозират критични минимални температури на въздуха и възможни повреди по ранноцъфтящите костилкови видове, встъпили във фаза цъфтеж, предупреждават от НИМХ.

Валежите през периода ще увеличават почвените влагозапаси в едно- и двуметровия слой на почвата. Високата влажност в коренообитаемия почвен слой при есенните посеви ще създава риск за повреди от преовлажнение и затормозяване растежа на културите.