С близо 30 % по-малко за засетите площи със зимна маслодайна рапица през 2012 г., спрямо 2011 г., сочат данните на Дирекция Растениевъдство към Земеделското министерство, изнесени по време на Консултативния съвет по зърното.

Недостатъчната почвена влага след сеитбата, се отразява негативно при формирането на фаза „розетка” и успешното презимуване на рапицата, което от своя страна влияе на добива, посочват експертите.

През зимните месеци – януари и февруари, метеорологичните условия бяха твърде динамични – с периоди на рязко затопляне и застудяване. Падналите снегове и валежи през зимата се отразиха благоприятно на житните култури и на влагозапасеността на почвата от една страна, но от друга възпрепятстват сеитбата на ранните пролетници и подхранването на посевите с есенници.

По експертна оценка, общото агротехническо състояние на основните есенни култури – пшеница и ечемик към края на месец февруари е добро. Посевите в по-голямата си част са добре гарнирани и добре презимували. Пшеницата се намира във фенофаза „братене” – до „2-3 лист”, а ечемика във фаза „братене”. Поради по-меката зима, до този момент, не са констатирани повреди от измръзване при есенниците, но е установено наличие на изтегляне при някои посеви.

По-различна е картината при засетите площи със зимна маслодайна рапица. Поради липсата на достатъчно влага през есента, в отделни райони на страната бе затруднена обработката на почвата и сеитбата на рапицата. Това доведе до забавяне на поникването и нормалното й развитие. Някои от площите бяха презасети с житни култури, поради късно и неравномерно поникване, или загиване на част от растенията. Посевите с рапица към настоящия момент са във фаза „розетка”. В някои части на страната площите са в задоволително състояние, а в други райони - в добро.

По неокончателни данни на Главна дирекция „Земеделие и поземлени отношения” сеитбата на есенниците спрямо същият период на 2011 г., е както следва:

Пшеница – 11292000 дка, с изменение 5,5% повече
Зимен ечемик – 1823000 дка с изменение 0,5% по-малко;
Ръж – 92793 дка с изменение 1,9% повече;
Тритикале – 107899 дка с изменение 7,4% повече;
Рапица – 1777000 дка с изменение 29,5% по-малко.

Експертите от МЗХ посочват, че при липса на климатични аномалии през следващите месеци, се очаква нормално протичане на вегетацията при есенните култури.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!