Тази година в Смолянско има много мед, но проблемът е, че той не може да се извади от кошерите. Това каза Ефрем Моллов, председател на Съюза на пчеларите в Смолян. Медът е типичен иглолистен манов мед, който обаче се захаросва в самата пита и не може да бъде изваден. В такъв случай по думите на Моллов, медът няма да може да се консумира в нормалното му течно състояние, а по-скоро под формата на локум. Поради тази причина медът не може да бъде затворен в буркани, което създава неудобство и за производителите, и за клиентите.

Като цяло обаче реколтата от иглолистен манов мед тази година е рекордна за планината. Захаросването на меда не може да се предотврати, каза Моллов и допълни, че това е съвсем нормално явление, случващо се веднъж на 10-15 години в планинските райони. Тъй като е в огромни количества медената роса по елата и смърча, пчелите не събират друга паша, защото тя е по-трудна и в по-малки количества и така в рамките на седем до десет дни този мед кристализира в питата, при което восъкът и медът не могат да се различат и всичко става едно цяло. Това е типично явление за целите Родопи и няма регион, в който захаросването на меда да не се случва още в пчелните пити, каза председателят на пчеларите в Смолянско.

Изключват се само най-ниските райони около Маданско и Рудоземско, където надморската височина е под 600-700 метра. В своята практика Ефрем Моллов помни два предишни случая на това явление. Единственото неудобство ще е за готвачите, тъй като не е проблем медът да се консумира заедно с восъка. Пчеларите вече зазимяват кошерите си и в целия регион медът е събран, каза още Моллов.

източник:  радио „Фокус” – Смолян