Ако тази наредба за вътрешно разделение, която министър Танева предлага бъде приета, двете други групи тютюн, съответно 0-1 тон и 1-2 тона, ще получат дофинансиране. Това обясни Арбен Мименов, председателя на Сдружението на производителите на ориенталски тютюни в България и кмет на община Сатовча, в интервю за Фокус. 
 
По регламент на Брюксел има преходна национална помощ на тютюнопроизводителите, която е на база референтен период на произведен тютюн през 2007, 2008 и 2009 година. В България лимитът в тази посока за подпомагане се движи около 100 милиона през различните години. Миналата година беше 107 милиона. Това са средства, които се разделят между четири сортови групи: „Басми“ или ориенталски тютюни, "Кабакулак", "Вержиния" и „Бърли“. Всяка година министърът на земеделието и храните Десислава Танева свиква Консултативен съвет за разпределяне на тези средства. След това започва една борба, в която всяка сортова група се стреми да има заделени повече средства към представител, на която група е, допълни Мименов. 
 
По регламента на Брюксел до 2020 година тези средства ще намалеят с 50% и след това повече подпомагане няма да има. През различните години процентът на намаляване е различен. Тази година за цяла България, за всички сортови групи, намалението е 13%, както себестойността на ориенталския тютюн произведен на килограм е най-висока, тъй като индивидуалните тютюнопроизводители произвеждат на най-трудните места тютюн - без напояване, пресечни терени, без възможност за уедряване, трудна оран, труден транспорт и т.н., философията на това подпомагане дава възможност малко повече средства от лимита на ориенталските тютюни да се отделят към индивидуалните тютюнопроизводители и за това Консултативния съвет други години разделяше средствата вътре в ориенталките тютюни в три групи: производители от 0 до 1 тон; от 1 до 2 тона и над 2 тона. На база на това разделение тази помощ се разделяше по различен начин. Да кажем миналата година първата група до 1 тон взеха 3,09 лв., втората взеха 3,00 лева, а третата 2,00 лева. Сега с това намаление първата група ще вземе 2,69 лева, втората 2,61 лв., а третата 1,74 лв. - обясни производителят.
 
След постановяване решението на съда, а именно, че не трябва да се делят от Консултативния съвет средствата на различни групи, министърът на земеделието предложи на Консултативния съвет да не се делят средствата, а с вътрешна наредба ще бъде направено пак разделение, като частта на философията на тази помощ е да стигне най- много до най- ощетените. Ако има възможност тези процеси да се случат по-рано е много добре, но нас това, което ни беше казано от министъра, че около 30 май ще започне плащането по тази схема, като до 30 май ще получат по 1,74 лева всички тютюнопроизводители на ориенталски тютюн . Ако тази наредба, която министърът предлага, бъде обсъдена и приета, двете други групи, ще получат доплащането до 2,69 лева и 2,61 лева. Т.е. производителите до 1 тон ще получат 2,69 лв., като сега ще получат 1,74 лв. до 30 май. Тези от 1 тон до 2 тона ще получат 2,61 лв. и те ще получат сега 1,74 лв., а ако тази наредба влезе в сила ще получат дофинансиране, категоричен е Мименов.