Спадът в цените на основните зърнени контракти по световните борсови пазари продължава и през миналата седмица, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).

Пак ли ще се оцелява на субсидии или след пет години ще имаме печеливши фермери?

Още след Деня на благодарността в САЩ, пшеницата достигна най-ниските нива от месеци. За това допринесе и прогнозата на Международния съвет по зърното за рекорден световен добив. 

Низходящият тренд на развитие при пшеницата се прехвърли и в Европа, като рефлектира и върху цените на царевицата, които също вървят надолу, посочват от ССБ.

Котировките за пшеница в САЩ загубиха 11 долара и паднаха до 330 долара за тон, във Франция зърнената култура поевтиня с 5 евро до 317 евро/тон. Цената на пшеницата от Украйна с доставка до Унгария и на тази от Русия няма промяна и се запазват старите нива съответно от 300 и 305 долара за тон.

Царевицата в САЩ също поевтиня - с 18 долара до 306 долара за тон, във Франция има намаление с 5 евро до 305 евро/тон. В Русия цената на царевицата падна с 3 долара до 270 долара за тон.

След триседмично поевтиняване ечемикът във Франция сега леко компенсира с плюс 2 евро до 289 евро за тон. В Русия цената му също се вдигна - с 4 долара до 276 долара за тон. Рапицата на борсата Юронекст (Euronext) поевтиня с нови 8,25 евро до нива от 571 евро/тон. Цената на нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам с доставка през декември се понижи с 5 долара до 1270 долара за тон, а тази на рафинираната захар се повиши с 2,20 долара, достигайки 540,60 долара за тон на борсата в Лондон.

Котировките за зърно на Софийска стокова борса остават стабилни. След сделките за хлебна пшеница от началото на ноември, които се сключиха на цена от 730 лв./тон доставка на място, сега има предлагане на 10 000 тона с начална цена от 660 лв./тон. 
Фуражна пшеница в големи количества (73 000 тона) се търси на начална цена от 615 лв./тон. Има заявки за покупка на маслодаен слънчоглед от място на 950 лв./тон. Всички цени са без ДДС.