Животновъди призовават при разпределението на остатъчния бюджет по екосхемите да се обмисли възможността за прехвърляне на неизразходваните средства от интервенцията „Еко-схема за поддържане на постоянно затревени площи (Еко-ПЗП)“ към „Еко-схема за екологично управление на животновъдни земи (Еко-БЖ)“, научи Агри.БГ.

В официално становище до заместник-министъра на земеделието Янислав Янчев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) подчертават, че и двете интервенции са свързани с плащане на площ, заети с пасища, мери и ливади и са заявени основно от животновъди.

От организацията апелират средствата да останат в рамките на сектора, който е приоритетен и ключов за изпълнението на екологичните цели, заложени в Стратегическия план.

"Като уязвим и приоритетен сектор, считаме за разумно тази средства да останат в сектора, като компенсация на изпълнението на целите на Стратегическия план в областта на екологията и запазване на биоразнообразието", коментират от НОКА пред Агри.БГ.
 

В началото на месец март, често обсъжданата екосхема - Еко-ПЗП претърпя промени за Кампания 2025, които целят улесняването на животновъдите и включването на повече фермери в схемата точно заради наличието на неусвоени средства.

Основното задължение на стопаните по екосхемата е представянето и спазването на план за паша на животните. Планът се изготвя по образец, одобрен от изпълнителния директор на ДФ “Земеделие”, от ветеринарен лекар, зооинженер или агроном и се представя не по-късно от триседмичен срок след края на периода за подаване на заявления за подпомагане. Планът за паша трябва да е придружен с копие на специалиста, който го е изготвил. 

В плана трябва да са включени видовете паша и периода на пашата, съобразени със спецификата на конкретната площ, за която се прилага.

В рамките на постоянно затревените площи (ПЗП) се извършва екстензивна паша на пасищни животни от 0.3 до 1 животинска единица на хектар. Пашуването на животни се извършва през минимум 60 дни през 2025 г.

През цялата календарна година, за която са заявени постоянно затревените площи, има забрана за разораване и за преобразуване в друг тип земеползване. 
 

От 2025 г. към постоянно затревените площи земеделските стопани могат да добавят и обработваеми земи, които са заети с фуражни или фуражни протеинови култури.

Обработваеми земи с фуражни или фуражни протеинови култури могат да се подпомагат само в случаите, когато земеделският стопанин е заявил и има допустими за подпомагане постоянно затревени площи и прилага практиката за екстензивна паша. Необходимо е запазването на съотношението на животински единици към цялата площ (от 0,3 до 1 ЖЕ/ха).

Подкрепете независимата журналистика