През последните 4 години стопаните, които не издържаха на трудностите, продадоха абсолютно всичките си животни. Още преди да започне кризата, бях казал, че ще останат само големите ферми. Тези, които са инвестирали много пари във високите технологии – те ще се съхранят. И наистина стана така – тези ферми оцеляха, а малкият и средният бизнес изцяло се потопи.
Така коментира ситуацията в родното животновъдство Николай Господинов, собственик на кравеферма в новозагорското село Богданово.
„Като цяло в световен мащаб млякото започва да намалява. Тази тенденция се дължи основно на глобалното затопляне“, смята младият животновъд, който припомни, че и у нас има сериозни невиждани жеги. „Горещини е имало в България и преди, но не са били така продължителни и опустошителни. И мисля, че на животновъдите им е доста трудно да изкарат продукция с високо качество в оптимално количество. Може качеството да го догонят, но продукцията със сигурност намалява“, коментира той.
Николай Господинов твърди, че млякото тръгва от полето и стои категорично зад думите си. Според него когато полето страда, и при млякото има проблеми.
Заради глобалното затопляне трябва масово да се наблегне на поливните площи, смята още той. От тази година Николай е горд собственик на пивотна система. „С нея може да се контролира времето и да изкарвам продукция. Иначе всичко друго, което не е на поливни площи, просто умира“, казва още стопанинът.
Не е за пренебрегване и нарастващият натиск върху млечното производство да стане по-устойчиво чрез прилагане на практики за опазване на околната среда и инвестиране в технологии, които намаляват въглеродния отпечатък.
Поради растящото безпокойство от въздействието върху здравето и околната среда от традиционното мляко, все повече потребители търсят алтернативи на растителна основа. Господинов обаче не се притеснява от тази тенденция.
„Растителните алтернативи на млякото имат място на пазара, те са полезни при здравословни проблеми. Хората обаче трябва да са наясно какво коства да се добие литър мляко от бадем и да се произведе литър животинско мляко. Трябва да сме запознати с хранителната стойност на двата продукта и ползата от тях“, убеден е той.
За него растителните продукти са добра алтернатива за хората с непоносимост към лактоза, но истинското мляко има несравними качества за човешкия организъм.
В момента Николай Господинов подготвя покупката на още три камиона животни за своето стопанство. Стремежът му е да поддържа 300 дойни крави, а общо стадото му наброява около 500 животни.
Изборът му е паднал върху най-разпространената млечна порода в света – Холщайн. Животните се внасят от Дания, чийто климат е близък до нашия и добре се адаптират.
2 КОМЕНТАРА
06.10.2024
07.10.2024