Споровете около намаления брой на животните, които могат да пашуват в природните паркове се задълбочава.
От една страна има земеделци, които настояват да си качат животните на паша в планината, както досега. От друга страна е Министерството на околната среда и водите.  

На последното заседание на Комисията по земеделие към Народното събрание основен фокус беше поставен върху проблемите с пашата в природните паркове. Министерствата на земеделието и на околната среда остават в конфликт по въпроса за пашата в защитените територии, където ограничените квоти за животни застрашават фермерите. 

Сблъсъкът между земеделски интереси и екологичните норми води до ограничаване на броя животни, които могат да пасат в защитените територии. Фермерите са изправени криза в стопанствата си, а природозащитници настояват за по-строги мерки. Въпреки дългогодишните дискусии, ясни решения все още липсват.

Къде е истината?

По време на заседанието на комисията и фермери, и депутатите припомниха, че стотици години назад животните са пашували във високите части на планините и не се е стигало до дискусия дали говедата пречат на природните дадености

От Министерството на околната среда и водите са непреклонни – Европейският съюз е поставил правила, които страната ни трябва да спазва. В противен случай следват санкции за нарушаване на европейското законодателство.

Не могат ли фермерите да пуснат на паша животните на други места?

Краткият отговор на животновъдите е НЕ. Защото биологичното отглеждане на животни има своята специфика и те трябва да се хранят и отглеждат по определени правила, в противен случай биосертификатът изчезва, а с него и инвестиции, пари, време и нерви по създаването на стопанството.

Кой е прав в спора между фермерите и МОСВ?

Вероятно всеки е прав и може да даде аргументи за това. НО има приоритети, които трябва да спазваме - опазването на околната среда е основен. НО има ли истински животновъд, който да не опазва околната среда. Та нали всичко е свързано в една обща екосистема и всички ние име интерес от чиста природа, която върви ръка за ръка с животните в нея.

След броени дни е финалът на конкурса за биологичен фермер на ЕС. „Дивата ферма”, стопанството на Бети и Николай Василиеви, е сред номинираните и с огромен шанс да спечели този приз. Същото това семейство Василиеви, което и на комисията по земеделие за кой ли път обясняваше, че искат животните им да са в планината на естествена паша, както и досега.

Ние често сме давани за пример като страната на парадоксите... Сигурно има защо!