Седмицата за аграрния сектор беше точно толкова шарена, колкото и времето у нас.
Ще започнем със задълбочаващия се спор около намаления брой на животните, които могат да пашуват в природните паркове.
От една страна има земеделци, които настояват да си качат животните на паша в планината, както досега. От другата страна е Министерството на околната среда и водите. На последното заседание на Комисията по земеделие към Народното събрание през тази седмица основен фокус беше поставен върху проблемите с пашата в природните паркове. Министерствата на земеделието и на околната среда остават в конфликт по въпроса за пашата в защитените територии, където ограничените квоти за животни застрашават фермерите.
Сблъсъкът между земеделски интереси и екологичните норми води до ограничаване на броя животни, които могат да пасат в защитените територии. Фермерите са изправени криза в стопанствата си, а природозащитници настояват за по-строги мерки. Въпреки дългогодишните дискусии, ясни решения все още липсват. Резултатът от близо 3 часа изслушвания по темата в парламентарната комисия беше скучен – събирането на работна група по проблема.
Но обещанията за нова работна група не внасят оптимизъм у земеделските производители. Даже не мисля, че думата „оптимизъм” изобщо има място в този текст.
И понеже сме на положителна вълна, да погледнем и към добивите от маслодайните култури.
Все така плачевни са резултатите от реколтата от слънчоглед и царевица. В последните дни заваля, дори по Черноморието имаше частично бедствено положение, но това беше много закъснял дъжд.
Реколтата от царевица в ЕС се очаква да достигне едно от най-ниските нива от десет години, а влошените добиви в Източна Европа се дължат основно на изключително слабата реколта в Румъния и България. И всичко това е за сметка на земеделските стопани, защото разходите по полетата са на лице, а приходите от продукцията ще липсват.
И като стана въпрос за приходите стигаме по естествен път и до рентите...
Разгледахме и въпросът с рентите у нас и в останалата част на Европейския съюз. Както и с двете мнение по въпроса – трябва ли държавна намеса в определянето на рентите? И позициите са от крайна подкрепа до категорично отричане. В статията по темата сме оставили възможността под коментари всеки наш читател да сподели своето мнение.
Как видяхме ние седмицата – вижте във видеото.
Четете Дарик в Агри.БГ и случайте Агри.БГ по Дарик радио.
Всички епизоди на AgriПодкаст
🎧: Ние сме в Spotify: https://bitly.ws/stav
🎧: В Anchor: https://bitly.ws/3fxAY
🎧: Както и в Google Podcast: https://bitly.ws/sJtI
0 КОМЕНТАРА