Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) заяви отново подкрепата си за отпадане на пробите за самоконтрол на растенията.

В края на миналата седмица изтече общественото обсъждане по предложението на министерството на земедеделието за промяна на Наредба № 12 за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита. Разпоредбата задължаваше земеделските стопани да изследват поне една растителна проба от всеки вид земеделска продукция за остатъци от пестициди.

НАЗ смята, че тези изисквания представляват значителна тежест за фермерите. „Самоконтролът създава сериозни административни и финансови разходи, които се отразят негативно на сектора. Цените на услугите по анализиране на растителните проби са високи и представляват значителен проблем за земеделските производители, които вече се сблъскват с множество финансови предизвикателства.

Освен това, броят на достъпните акредитирани лаборатории е твърде малък, което допълнително усложнява изпълнението на изискванията. Важно е да се подчертае липсата на подобно задължение за фермерите в другите европейски страни. След направено проучване на Министерството на земеделието и храните относно прилагането на изискването фермерите да анализират проби от отглеждани култури за остатъци от пестициди за целите на самоконтрола в други държави членки, резултатите сочат, че в нито една европейска държава това изискване не е вменено като задължение за земеделските производители”, се казва в публично разпространена позиция на асоциацията.

Липсата на официално постановление за отмяна на разпоредбата по чл. 11, ал. 8 от наредбата за изменение на Наредба № 12 от 2023 г. създава значителна несигурност и притеснение сред земеделските производители. Работната група, сформирана в Министерството на земеделието и храните, стигна до заключението, че пробите за продукцията следва да бъдат извършвани от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), която разполага с необходимите ресурси и компетентност за тази дейност”, допълват още от НАЗ. 
 
Припомняме ви, че през миналата седмица преработвателите на плодове и зеленчуци пък се обявиха против предложенията за промени в Наредба № 12 . Те обясниха, че са изпратили становище в Министерството на земеделието, МОСВ и здравното министерство.