Очаква се в четвъртък или в петък да бъде публикуван регламент, който точно ще определи квотите за търговия с Украйна, оставащи в сила до края на годината.

Четете още: Търговията със зърно става все по-важна в Черноморския регион

 

Това съобщи за Агри.БГ Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ). Евентуално ще бъдат предоговорени условията за предприсъединяването на воюващата държава. Това е дълъг процес, който никой не знае как ще завърши.

За българските земеделски производители, цената на търговските отстъпки, които общността направи за Киев е „отвратително висока“, става ясно от думите на Проданов, който е и съпредседател на Българската аграрна камара (БАК). 

През последните три години родните зърнопроизводители са изгубили всички свои пазари в Европа.

„В момента почти цялото изнесено количество българска пшеница отива в Северна Африка, там където преди войната се търгуваше украинската стока, а на по-платежоспособните европейски пазари нашата продукция е заменена от украинско зърно“, каза още председателят на НАЗ. В същото време той не губи надежда, че българската земеделска продукция има шанс да се върне на предишните си позиции на Стария континент. 

От 1 януари досега в Европа са внесени 5 млн. тона украинска пшеница, уточни още Проданов. 

След като два пъти бяха подновявани специалните търговски мерки за Украйна, под натиск от европейските фермери ЕС въведе отново мита върху някои украински селскостопански продукти през 2024 г., включително за яйца, овес и захар, в случай че вносът надвиши средните нива от 2021 г. до 2023 г. 

Настоящите мерки, които се отнасят главно до зърнените култури, обаче изтичат на 5 юни 2025 г. От началото на годината Европейската комисия сигнализира, че има голяма вероятност тези мерки да не бъдат подновени.

Тази ситуация беше повлияна от недоволството на фермерите в страни от ЕС като Полша, Унгария и България срещу притока на украински селскостопански продукти на европейския пазар, коментират от euradio.fr. 

Полша, която председателства Съвета на ЕС през първите шест месеца на 2025 г., изрично заяви намерението си да не подновява автономните търговски мерки с Украйна тази година.


Как ще бъде организирана търговията между Украйна и Европейския съюз?

От 6 юни 2025 г. влиза в сила Споразумението за асоцииране в оригиналния му вид. През преходния период до 31 декември 2025 г. ще се приложи нова временна формула – внос без мита в рамките на 7/12 от квотите по старото споразумение.

Съгласно старите условия се допуска безмитен внос от Украйна на до 1 млн. тона пшеница и до 650 000 тона царевица, уточняват от НАЗ. 

След прилагане на правилата за преходния период, считано от 6 юни до 31 декември, безмитно ще могат да се внесат до около 580 000 тона пшеница и до 380 000 тона царевица.

Миналата година, въпреки войната, стойността на износа на стоки от Украйна към ЕС възлиза на 24,5 милиарда евро. Основните стоки по стойност са зърнените култури (18,1% от общия износ), животинските и растителните мазнини и масла (12,5%), маслодайните семена (10%) и желязото и стоманата (7,8%)
 

Подкрепете независимата журналистика