Накратко:
•    Нови надежди за европейския износ
•    Украйна се готви да увеличи пазарният си дял в износа на царевица


Отслабването на еврото от шестмесечния пик спрямо долара в четвъртък даде известна подкрепа на Euronext, подхранвайки надеждите на търговците за краткосрочни възможности за износ на западноевропейска пшеница.

Според източници на Argus, френска пшеница е била продадена на Египет за близка доставка, което допълнително повиши положителните нагласи. „Френската пшеница се бори за експортни продажби, в момент когато Черноморската пшеница (руска, украинска и румънска) е на по-високи нива“, коментира германски търговец.

В допълнение, фючърсите на пшеницата в Париж се понижиха допълнително в петък, тъй като ответната реакция на Китай срещу огромните тарифи на САЩ задълбочи разпродажбите на финансовите пазари. В края на сесията, майският контракт на Euronext падна с 0,2% до 220,50 евро за тон.

На борсата в Чикаго седмицата завърши с по-изразен спад за пшеницата. „Възможно е да станем свидетели на неочакван обрат в търговията, който дори може да се окаже в подкрепа на европейските цени в близко бъдеще, но за момента цари всеобща паника във финансовия свят, така че пазарите нямат друг избор освен да паднат“, коментира Артър Потрие, старши консултант в Argus.

А украинската царевица може да замени американската в контекста на наложените американски мита и евентуалните ответни мерки за продукти от САЩ. Според анализатори украинската царевица е в силна позиция както по отношение на цените, така и по отношение на връзките с Европейския съюз и азиатските пазари.

В свой анализ, консултантите от ASAP Agri посочват, че Бразилия е лидер, но реколтата от южноамериканската страна не може да покрие цялото търсене и тук Украйна може да се намеси, за да увеличи пазарния си дял.

Друга консултантска фирма, Barva Invest, твърди, че Украйна гледа на САЩ като на конкурент на пазара за износ на зърно и маслодайни, а не като търговски партньор, така че потенциалният отговор от други страни върху износа на САЩ ще има най-голямо въздействие. 

Анализаторите на Barva Invest добавят, че ЕС, Австралия и Китай е най-вероятно да приемат ответни мерки срещу митата на САЩ, което създава стратегически възможности пред Украйна на пазар, в който страна се конкурира директно със САЩ.

„На първо място това се отнася за пазара на царевица, соя и пшеница и по-индиректно за рапица, слънчогледово олио и ечемик“, категорични са анализаторите на Barva Invest.