Накратко:
• Само за ден цените в Париж скочиха с близо 7 евро
• Загубата на рейтинг повлече цените в САЩ
Слабият старт на седмицата беше компенсиран още на следващия ден, когато цените по септемврийският контракт на Euronext бързо се покачиха със 7 евро/тон, затваряйки сесията на 209 евро/тон.
От климатична гледна точка, финансовите оператори започнаха да се препозиционират към продажба. След безпроблемното начало на пролетта, в някои региони настъпи пълен обрат. Това е особено валидно за Китай, където температурите достигат екстремни нива, както и в Русия, където се твърди, че сланата е компрометирала част от производствения потенциал в Ростовска област.
В Европа, континентът остава разделен по оста север-юг, оставяйки северните региони с тревожен воден дефицит. Докато потенциалът за добив изглежда вече достигнат в някои части, то в други реколтата остава под въпрос.
Валутните пазари причиняват не по-малко тревоги от климата. Загубата на тройния „А“ рейтинг на Съединените щати, обявен от агенция Moody's, отново разклаща паричния баланс. Доходността на американските облигации се покачва, с което и доларът следва примера им. В понеделник доларът премина прага от 1.1200, с което бързо излезе от дъното регистрирано в петък.
Именно това беше основната причина за спада при цените на Euronext-пшеницата в понеделник, което повлече и царевицата в низходящата спирала.
Фючърсите на пшеницата в Чикаго се повишиха леко във вторник на фона на опасения, че студовете в Русия и сухите условия в Китай биха могли да навредят на производството, но подобрените условия за отглеждане в Съединените щати ограничиха печалбите, задържайки цените близо до петгодишното дъно от миналата седмица.
„Ще тестваме отново дъното. Но когато го достигнем, от там ще се появи възобновено търсене“, каза Оле Хоуе, ръководител на консултантски екип към IKON Commodities в Сидни.
„Веднага щом приключат с прибиране на реколтата в северното полукълбо, мисля, че цените ще се повишат отново. Земеделските производители категорично ще задържат зърното, ако не им харесва цената“, категоричен е експертът.
Както вече съобщихме, най-големият руски регион за производство на зърно (Ростов), в понеделник също обяви извънредно положение за земеделието поради пролетните слани.
Въпреки това, цените за износа на руска пшеница към момента остават силно конкурентоспособни и непроменени, като щетите се оценяват на близо 10% от нивото от миналата година.

0 КОМЕНТАРА