Накратко:
• Пшеницата в Париж достигна рекордно дъно
• Хлебната пшеница в Украйна с ново увеличение
Подобно на повечето фондови пазари и селскостопанските продължават да бъдат подвластни на американските акции. Въпреки че паниката изчезна от фондовите пазари след решението на Доналд Тръмп от миналата седмица, недоверието към Съединените щати остава силно.
Докато макроикономическите фактори доминират над други елементи, експертите отчитат и техническите аспекти, като изтичането на опциите за майските договори за пшеница и рапица, което доведе до корекции при цените в Париж.
Така, при затварянето си във вторник падежите на Euronext за майската пшеница пропаднаха с още 4 евро/тон, достигайки ново дъно за падежа. Обратно, рапицата по контракта за май 2025 г. пък се покачи с увеличение при затваряне от 11,50 евро/тон до нов връх за падежа.
Царевицата, макар и леко надолу, поевтинява много по-бавно от пшеницата. Въпреки лекото и краткотрайно отслабване на курса евро/долар под 1.1300 във вторник, европейската пшеница остава наказана от липсата на износ за трети страни. Рапицата от своя страна също не се радва на големи покупки в настоящата ценова ситуация.
В настоящата ситуация цената на европейските зърна се влияе предимно от климат и котировки. В Черноморския регион, пшеницата на Констанца за миналогодишната реколта се движеше в началото на седмицата при цена от 218 евро за тон DAP, докато цената за новата реколта се опита да достигне 210 евро за тон DAP, гравитирайки около 207-208 евро за тон.
Според Spike Brokers, в Украйна се наблюдава увеличение при цените на пшеницата от стара реколта (12,5% протеин), сега до 232 -234 долара за тон DAP, поради изключително ниските запаси и повишеното търсене.
За разлика от тях, цените за новата реколта не претърпяха значителни промени. Пшеницата с 12,5% протеин се търгуваше в началото на седмицата при нива от 214–216 долара за тон DAP, а фуражната на 202–204 долара за тон DAP.
В Русия, митото върху износа на пшеница ще бъде 2210,7 рубли (26,55 долара) за тон от 16 април 2025 г., според Министерството на земеделието.
Налогът върху износа на ечемик ще бъде общо 365,6 рубли (4,39 долара) за тон, а този върху царевицата - 1374,5 рубли (16,51 долара) за тон, съобщиха от министерството.
Ставката на експортното мито при пшеницата е изчислена при индикативна цена от 248,1 долара за тон, за ечемик - при цена от 204 долара за тон, а за царевица - 220,9 долара за тон.
Митото за износ на слънчогледово масло ще бъде увеличено до 17 786,4 рубли (181,2 долара) за тон. Слънчогледовият шрот ще струва 3888,7 рубли (39,76 долара) за тон, поясниха още от министерството.
Цените се движат в коригираща посока и на борсата в Чикаго. За сега операторите не се влияят от лекото забавяне на началото на сеитбата на царевица в САЩ или резкия спад в рейтинга на реколтата от зимна пшеница в Канзас миналата седмица. Времето през следващите седмици ще бъде решаващо в Съединените щати, както за пшеницата, така и за царевицата.
В Аржентина промените в паричната политика може отново да доведат до нестабилност на песото. В същото време нарастват слуховете за потенциално увеличение на експортните такси през следващите месеци. Подобно решение може да насърчи местните производители да ускорят продажбите, преди митата да бъдат въведени.
0 КОМЕНТАРА