Постоянно затревените площи да са допустими за подпомагане, когато следите от паша или косене са разпознаваеми през цялата календарна година. Това условие е заложено в Проект на Наредба за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, който беше публикуван за обществено обсъждане до 27 февруари.
От бранша обясняват обаче, че не може да се изисква целогодишна разпознаваемост от паша и настояват да се следи дали е извършена поне една от двете дейности – паша или косене, поне веднъж през календарната година. Предложението е на Асоциация за развъждане на месодайните породи говеда в България, които се аргументират по следния начин.
Пашата от селскостопански животни в България се извършва сезонно в част от пролетните, летните и част от есенните месеци (основно 6-7 месеца). В голяма част от случаите през късна есен и хубавите по-слънчеви дни на зимата стадата пасат по пасища с висока, суха, неизпасана трева, оставени целенасочено от стопаните.
Пасищата с резервна трева са от особена важност и през ранна пролет, когато е преходът от хранене на животните със сухи груби фуражи към хранене със сочни зелени тревни фуражи. Смесеното хранене със сухата и току-що поникналата зелена трева предпазва животните от храносмилателни разстройства и последващо рязко слабеене. Именно използването на тези пасища намалява разходите за храна през зимния период и позволява икономическата ефективност на стопанствата.
С изключение на монолитна, силна, плътна и висока захрастеност, на останалите площи от пасищата, дори в тях да има групи дървета, животните преминават и ги пасат. Целта на исканото уточнение е да се избегне субективизмът при проверките, извършвани от ДФЗ.
Разпръскването на твърд оборски тор е широко приложима практика както от животновъди, така и от стопани, отглеждащи зеленчуци, плодове, трайни насаждения и едногодишни зърнени култури. Внасянето му в почвата подобрява нейната структура и освобождава азот във времето. В оборския тор има и растителни отпадъци, които участват в последващо зелено торене.
Исканата корекция дава възможност на стопани, отглеждащи например Холщайн, Черношарени крави, млечен Симентал или Джерсей по конвенционален начин, да могат да участват по екосхемата за биологично земеделие с месодайни породи като Абердийн ангус, Лимузин, Херефорд, Гаскон, Галоуей и други, обособени в отделни стада и помещения, тъй като визуално животните от тези породи са ясно разграничими.
Така ще се избегне неравнопоставеността между земеделски производители, които използват готови, обеззаразени семена, и такива, които сами си обеззаразяват семената и могат да бъдат подложени на санкции.
4 КОМЕНТАРА
01.03.2023
28.02.2023
28.02.2023
28.02.2023