Кой не е чувал за италианската мафия? Отдавна тя е открила колко доходоносен бизнес е земеделието. Ново проучване от Италия очертава мащабите, с които мафията слага ръка върху сектора не само в тази страна, а в редица други европейски държави, съобщава Agrarheute, позовавайки се на информация на Agra Europe.
Репортаж: Какво става на “Капитан Андреево”?
Споменаването на думата мафия, без други обяснения, говори само за себе си. Веднага в съзнанието изникват асоциации с рекет, наркотрафик, мафиотски кланове и прочие. Отдавна престъпните мрежи в Италия са силно замесени в италианското селско стопанство и хранително-вкусова промишленост. Преди броени дни Coldiretti, най-голямата асоциация на фермерите в Италия, заедно с изследователския институт Eurispes, представиха нов доклад за селскостопанската мафия.
Резултатът от проучването буди тревога. В рамките само на десетилетие обемът на бизнеса в селскостопанския и хранително-вкусовия сектор, контролиран от престъпни структури, почти се е удвоил. Мафията контролира поток от 25,2 милиарда евро в сектора. Какво означава това? През април 2024 г. порталът Germany Trade&Invest съобщи, че италианското селскостопанско производство се е увеличило с 1,4% през 2024 г., коригирано спрямо цените, достигайки обем от 74,6 милиарда евро. Можете сами да изчислите какъв дял е в ръцете на италианската мафия.
Тази статистика е тревожна и не бива да оставя безразлични фермерите в Европа, включително германските.
Там, където селскостопанските пазари функционират в световен мащаб, организираната престъпност не спира на националните граници. Земеделската мафия вече е нещо повече от просто италиански проблем. Това е пример за тиха, но нарастваща заплаха за цялото европейско селско стопанство: незаконна заетост, пране на пари, хранителни измами. Всичко това се случва под прикритието на правни структури.
Извършителите умишлено експлоатират сложността на хранителната верига. От отглеждане до преработка и дистрибуция. Навсякъде има портали за незаконни дейности. Във фокуса най-вече са:
- вино,
- олио,
- ориз и
- храна за животни.
Често се използват неоторизирани оперативни ресурси или чуждестранни продукти се обогатяват с фалшиви сертификати за биологично качество.
Част от бизнеса на мафията в селското стопанство е свързан с експлоатация на селскостопански работници. Тя е основен проблем. Така наречената система Капоралато представлява систематичната експлоатация на селскостопанските работници. Според Coldiretti, мафиотските мрежи все по-често набират работници от страни като Индия и Бангладеш. Под прикритието на кооперации, те ги разпределят на селскостопански предприятия. Всичко това без наша собствена земя, без никакъв контрол. Въпреки че фермерите плащат правилно на кооперацията, прехвърлените заплати понякога са с 40% под договореното ниво. Миналата година имаше инцидент, при който загина такъв селскостопански работник.
Ръката на мафията в други европейски държави
Освен Италия, засегнати са и страни като Германия, Австрия, Испания, Белгия и Нидерландия. Това, което ги свързва, са липсата и недостатъчният контрол.
На този етап Германия не може да предостави собствени данни за земеделската мафия. И в тази държава обаче има мафиотски практики. Стоки със съмнителен произход също достигат до германските супермаркети чрез европейски дистрибуторски канали. Това се отразява на цените, конкуренцията и защитата на потребителите.
За земеделските производители това означава, че тези, които работят чисто, ще се затруднят да се конкурират с дъмпинговите оферти. Освен това тези структури подкопават доверието в истинските биологични продукти и справедливо платените продукти. И това е риск, който е не само икономически, но и етично значим.
Всеки, който следи селскостопанската мафия, ще осъзнае, че не става въпрос само за Италия, а за система, която разчита на експлоатация, манипулация и измами и става все по-мрежовидна в цяла Европа.
Вижте още:
Илия Проданов: Ще защитаваме интересите си, дори и с протести
Овощар: Постоянни данъчни проверки тормозят стопаните от групите на производители
Иван Христанов: Мафията, окупирала границата, изкарва по 1,5 млрд. годишно

1 КОМЕНТАРА
01.06.2025