В Асеновградско имаме проблем с 4 ремонтирани язовира, които вече две години не се пълнят и на практика не може да се ползват за напояване. Прави ли се нещо в тази посока и кога ситуацията ще се промени, попита представители на агроминистерството земеделецът Йордан Сименов.
Фермери възроптаха срещу тромавите процедури за сондажите
Неговият въпрос беше част от дискусия за проблемите с напояването, която се разпали по време на информационна среща за Кампания 2025 в Пловдив.
Йордан Симеонов отглежда зърнено-житни култури, зеленчуци и лозя в село Новаково, община Асеновград от 25 години. По думите му на територията на общината са извършени ремонти на 4 язовира, но инфраструктурата, която снабдява единия от тях с вода, е разрушена по време на изграждане наново на Кърджалийския път.
След като изчакват една година, в която институциите си „прехвърлят топката”, фермерите се инициират и сами изграждат инфраструктура, с която започват да водозахранват язовира. Въпреки че звучи парадоксално, другата опция е да чакат, докато земите им пресъхнат, а бизнесите им се сринат.
Началото на проблема се поставя, когато за въпросните водни басейни преди години се решава, че вече няма да са общински и ще бъдат прехвърлени към Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ (ДПУСЯ), чийто принципал е Министерството на икономиката. Именно затова от МЗХ не бяха подготвени с отговор, но публично поеха ангажимент да проверят случая.
Междувременно Йордан Симеонов даде повече подробности пред Агри.БГ
"В Асеновградско има ремонтирани, вероятно за милиони левове, 4 язовира, които обаче вече две години не се пълнят с вода и на практика не могат да се използват.
Проблемът с водата е съществувал винаги, но по някакъв начин го бяхме разрешили. Сключихме договор за наем с Общината на язовир „Локвата” край село Новаково. След няколко години договорът беше прекратен, тъй като той и още три язовира бяха в процедура по прехвърляне на собствеността към държавното предприятие.
Започнаха да ги ремонтират. Язовирът, от който се напояваха нашите площи, беше източен напълно, ремонтиран и завършен като проект. Оказа се обаче, че ремонтът е направен, но водохващането е нарушено и никой не се погрижи за възстановяването му.
Язовирът се пълнеше от друг язовир по течението на реката, където ставаше водохващането. Когато питаме в Общината, те отговарят, че не е към тях. Когато дойдат хората, които проверяват язовира, те пък ни уверяват, че Общината още не им го е прехвърлила по документи. Това продължава вече втора година.
Принудихме се сами да почнем да го пълним. Прокарахме тръба, дълга 2 км, за да може да се преодолее денивелацията. Язовирът иначе беше празен. Миналата година имаше сигурно 7-8 хил. м3 вода, а е с капацитет за поне 200 000 м3”, разказа Симеонов.
Земеделецът сподели още, че през първата година на проблема се е наложило сериозно да намали производствените площи, а отлагането на адекватното решение реално застрашава не само неговия бизнес. Вижте повече във видеото.
1 КОМЕНТАРА
28.03.2025