Животновъдите у нас често остават без реална застрахователна защита при епидемични заболявания, необходимост от евтаназия на животни или други извънредни ситуации. 

При неблагоприятни климатични събития, оправяйте се!

„В подобни случаи застрахователите взимат решения в собствена полза и обезщетенията не надвишават застрахователната премия”, се заявява в депутатско питане до агроминистъра, което се интересува дали Министерството на земеделието и храните (МЗХ) предвижда подкрепа за застрахователните разходи на животновъдите, както се оказва помощ за земеделския сектор.

И от отговора на МЗХ става ясно, че застрахователният сектор проявява изключително слаб интерес към животновъдството. Самото министерство отбелязва:

При проведени срещи между заинтересованите страни и поставяне на въпроса за включване на животновъдите в застрахователния процес се установи ниският интерес от страна на застрахователните дружества за покриване на рискове от епидемии от заразни болести по животните.

МЗХ планира отново да инициира среща с участие на застрахователния бранш и животновъдите за възможно покриване на част от застрахователните рискове и бъдещо включване на животновъдния бранш в интервенцията „Инструменти за управление на риска - финансов принос за премиите по застрахователните схеми” в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г.”

Освен това се предвижда животновъдите също да влязат в обхвата на подготвяния т.нар. Взаимоспомагателен фонд
„Фондът ще се управлява от държавата, като ще гарантира изплащането на обезщетения в съответствие със събраните и налични средства. Държавата ще гарантира справедливо изплащане на обезщетенията в рамките на разполагаемия бюджет“, се казва още в отговора от МЗХ.

Тази позиция е пореден сигнал, че държавата е принудена да търси алтернативни решения в защита на производителите, докато частният сектор продължава да избягва ангажименти към високорискови селскостопански дейности.

Подкрепете независимата журналистика