Тъй като новородените телена не регулират телесната си температура по начина, по който го правят говедата, ниските температури през зимата представляват сериозен риск за оцеляването им. Тяхната козина не осигурява достатъчна защита срещу  неблагоприятните климатични условия като студ, вятър и дъжд. Поради това те са по-податливи на болести и преждевременна смърт. Адекватната грижа от страна на животновъда е ключова за повишаването на шансовете за оцеляване, съобщава Kmecki glas. 

В тази ферма кравите се хранят с бирена мая

Зимуването на открито е форма на напреднало земеделие. За да защитите животните обаче, трябва да им осигурите защита. В студени условия говедата инстинктивно се изправят срещу вятъра, за да намалят загубата на топлина на тялото. Естествените убежища като храсти и гори, както и правилно поставените ветрозащитни прегради или навеси, ефективно ги предпазват от неблагоприятни климатични условия. Специалистите препоръчват за ветрозащитни прегради да се използват бали слама, но е важно те да бъдат правилно поставени и оградени с електропастир.

Ако изграждате навес, той трябва да бъде затворен от две или още по-добре от три страни (отзад и от двете страни). Осигурете поне 4 до 5 m² пространство за всяко възрастно животно и осигурете сухо, добре оправено легло. Необходимото количество постеля зависи от влажността на почвата, но обикновено възлиза на 6 до 15 кг слама на животно на ден. По този начин гарантирате благополучието на животните дори и при най-взискателните климатични условия.

Сухата постелка, защитена от вятър, е от решаващо значение при ниските зимни температури. Това може да предотврати измръзване на ушите, опашката и краката на новородените телета. Телетата трябва да бъдат маркирани възможно най-скоро след раждането (не по-късно от 20-дневна възраст) или преди преместване на друго място не по-късно от 7 дни. Някои експерти съветват да изчакате крайния срок за маркиране при силен студ. Причината, която те посочват, е, че дори малко нараняване при поставяне на ушната марка може да възпрепятства притока на кръв в ушите, което ги прави по-податливи на измръзване.

Телетата се нуждаят от добре подредени и чисти боксове, които са техен подслон в първите дни след раждането, когато са най-изложени на хипотермия. Ако настъпи хипотермия въпреки подходящата защита, трябва да се предприемат бързи действия. Практиката е показала, че прасците могат да се затоплят ефективно с вълнени одеяла, в които ги завивате. Много животновъди днес също практикуват трислойни и водоустойчиви шапки, които ефективно предпазват телетата от студа.

Препоръчително е също така телетата да получат коластра възможно най-скоро след раждането. Коластрата, която съдържа имуноглобулини - антитела, предпазва телето от инфекции и е от съществено значение за неговото оцеляване. Телето се ражда без тези антитела. Затова е важно то да го консумира възможно най-скоро (поне в рамките на шест часа) след раждането. Изследванията потвърждават, че недостатъчното снабдяване с коластра на телетата удвоява шансовете за респираторни и стомашно-чревни заболявания и увеличава смъртността на телетата.
 



Вижте още:

Дамите в селското стопанство: Христина и Даниела Попови

Проверки на място при животновъдите: За какво ще следят инспекторите?

Парадокс: Млякото, което никой не изкупува