Едно от интересните неща, които забелязваме и в България, когато в дадено стопанство започне да се прилага No-Till, е това, че се променя плевелният състав. На полетата започват да се появяват често и плевели, които никога досега не сме виждали.
От една страна едната логична причина е, че спирайки обработките, спираме механичното убиване на плевелите и често започват да се появяват и многогодишни плевели. Но втората, по-интересна причина е, че се променя самата почва. Променя се нейната структура, нямаме фино разрохкване, а започваме да имаме канали от червеи, канали от останали корени на предходни култури, както множество микроскопични и по-големи т.нар. агрегати.
Микроорганизмите, бактериите, микоризните гъби и други по-големи организми отделят слепващи вещества, които държат почвените частици слепнати заедно. Често се подобрява pH-то в почвата, балансира се в посока – 7.
Всичките тези неща, а и други, които може тепърва ще разберем, променят условията и затова се променят видовете плевели. Условията досега са били подходящи за едни типове плевели, променяйки почвата, вече условията са по-подходящи за други видове плевели.
Важно е да вметнем, че в No-Till, плевелите не се разглеждат като нещо задължително лошо. Да, разбира се, че когато растат едновременно с основната ни култура, добивът може да намалее понякога драстично, но плевелите сами по себе си имат полза за почвата.
Понякога даден плевел е най-подходящият вид растение да реши конкретните проблеми в почвата. Например: растения като глухарчето и паламидата са растения със много силен централен корен, които вършат много добра работа за разпробиване на преуплътнените слоеве на почвата (плужната и дискова пета).
Още по-интересен е фактът, че според вида на плевелите можем да установим какви проблеми имаме в почвата.
Едни от най-пионерните видове, тези които растат най-бедните почви, са тези, които растат настрани (троскот, тученица и др).
Видовете плевели, които имат тръни, бодили и т.н. често също са пионерни видове. Тяхната цел донякъде е да отблъснат тревопасните животни, за да не се преизпасва полето. Тоест такъв тип плевели показват, че почвата има нужда да бъде покрита.
Житните плевели са много добри в това да предпазят почвата от ерозия. Те отделят много слепващи вещества и подобряват изключително добре горните няколко сантиметра.
Видове като копривата, бобовите, показват, че почвата е по-богата и плодородна.
Същото така може да стигнем до заключение, че ако на дадено място растат много добре житните плевели, сеем ли житни култури там, е много вероятно да имаме добри резултати. И обратното, на местата, където имаме много широколистни плевели, тогава там широколистните култури би следвало да растат добре.
В заключение ще кажем - наблюдавайте плевелите, те могат да ни научат на много важни неща.
Очаквайте следващата статия по темата - само в Агри.БГ
1 КОМЕНТАРА
08.02.2025