Все още няма създадени експертни комисии за обследване на посевите, а сушата е реалност, сигнализираха зърнопроизводители от цялата страна. Министърът на земеделието и храните Валери Цветанов за пореден път не спазва обещанието си, коментира ситуацията председателят на НАЗ Радослав Христов. Такива комисии са нужни, за да се прецени и актуализира реалното състояние на пролетниците и есенниците в България.

Земеделските производители от цялата страна алармират за сериозни поражения в резултат на липсата на дъждове, а Валери Цветанов излезе с нереалната прогноза , че добивите ще са като миналогодишните.
 
От НАЗ отдавна са дали предложение пред МЗХ за създаване  на  регионални комисии за независим мониторинг на въздействието на неблагоприятните климатични събития в земеделието с участие на научни експерти във връзка с прилагането на европейския Регламент 1857/2006 за компенсирането на загубите на зърнопроизводителите в България с европейски средства.
 
Оказва се обаче, че регламент 1857 е трудно приложим при български условия, тъй като не всички производители имат 5-годишна производствена история, а и цените са имали доста колебания в последните години и са трудно сравними помежду им, както това се изисква от регламента.

В тази връзка инж. Красимир Аврамов изрази предложение на НАЗ  земеделските производители по възможност да бъдат компенисирани до реалния размер на разходите им на декар. Три са параметрите, които трябва да бъдат взети предвид при изчислението на всеки конкретен разход на всеки конкретен производител, физически парцел и регион - добив на декар, направени разходи и цена на реализацията на пазара.

През 2007 г., която също беше белязана от изключителна суша, земеделските производители получиха обезщетения – съответно – 40 лв за декар пшеница, 30 лв за ечемик и 20 лв за пролетни култури. Тези суми обаче не бяха достатъчни за покриване загубите на производителите.