Вълната от недоволство срещу високите цени на храните в търговските вериги достигна и нашата страна. Протестът срещу търговските вериги, който се провежда в четвъртък (13 февруари) се организира от Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Акцията е подкрепена и от бившия омбудсман Мая Манолова.
Според тях цените в магазините за хранителни стоки са скочили твърде много и са заплаха за 800 000 български пенсионери, живеещи под прага на бедността, както и за работещите бедни. Организаторите смятат, че много основни хранителни стоки, които се продават в чуждестранните вериги - мляко, сирене, масло, месо, колбаси и др., са по-евтини в страните, от които идват търговците, отколкото в България, въпреки по-ниския стандарт на живот у нас.
Има призиви правителството да постави таван на цените на 70 основни хранителни артикула, както и да бъде осигурена подкрепа на средните и дребните производители и прозрачност по отношение на механизмите за ценообразуване.
Според Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, което обединява повечето големи търговски вериги у нас, „призивите за бойкот в България идват в момент, когато потребителската инфлация при храните изглежда овладяна“. Във връзка с предложенията за въвеждането на таван на надценките на хранителни стоки, той заяви пред БТА, че всякакъв опит за намеса на държавата, било по отношение на цени или на надценки, винаги има обратния ефект, води до дефицит, фалити и още по-висока инфлация.
„България има достатъчно негативен опит в това отношение, а много по-пресните примери на Унгария, Румъния, Хърватия, показаха, че подобни мерки водят до повишаване на инфлацията, а не до овладяването ѝ“, казва още изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия.
Междувременно преди ден Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви, че започва предварително проучване на всички данни и фактори, обуславящи наблюдавания ръст на цените в сектора. От там напомнят, че правомощията им не включват възможност за регулиране на цените.
На 13 февруари магазините у нас отвориха в нормалния си работен порядък, като купувачите са значително по-малко от обичайното. За деня има обявени много промоции, които според търговците не са продиктувани от протестите, а са обичайно планирани седмици по-рано. Резултат от бойкота няма да има, смятат потребители, цитирани от Нова телевизия.
От края на януари се провежда поредица от бойкоти срещу хранителните търговски вериги в няколко страни от Югоизточна Европа.
Началото беше поставено в Хърватия на 24 януари в отговор на покачващите се цени на дребно в цялата страна. Последваха протести срещу големите търговци в Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Словения, Албания, Румъния и Косово. Междувременно призиви или планове за бойкот вече се появяват в Словакия, Гърция и Унгария.
2 КОМЕНТАРА
13.02.2025
13.02.2025